Pavel Gábor

Pavel Gábor

Člen svorky

Pracujem v oblasti finančného poradenstva a mojou vášňou je svet psov. Snaží im porozumieť, ich životu vo svorke. Sám som šťastný majiteľ psa, dobermanna Cesara, teda tiež člen svorky. Nie som závislý od výrobcov, ani distribútorov krmív. Viac sa dočítaš tu.

Ako mnohí z vás, chovateľov psov, aj ja pravidelne riešim, čím mám chovať svojho Cesara, predtým Rikiho. Mám veľa priateľov a známych psíčárov a aj od nich mám mnoho informácií, ich skúseností. Sám som skúšal všeličo, čítal články, zloženia, chvály na mnoho druhov krmív. Ale ako som už spomenul článku “Som kto som”, vždy narážam na “recenzie” krmiva na stránkach, kde to krmivo predávajú. Vlastne to nie sú recenzie, ale popis vlastností, deklarovaných hodnôt a stopových prvkov, ale hlavne súpis chválospevov. Múdrosť našich predkov hovorí, že každá líška svoj chvost chváli. Prezriete si stránku obchodu s krmivom, vyberiete si najprv klasické krmivo, ktoré sa dá kúpiť aj hypermarkete a prečítate si, ako je kompletné, kvalitné a váš pes bude s ním šťastný, zdraví a vitálny. Potom vyberiete na tej istej stránke krmivo “prémiové” a čuduj sa svete, takmer rovnako sa po ňom bude váš pes cítiť výborne, bude vitálny, zdravý a šťastný. Do tretice vyberte superprémiové, holistické, alebo pečené krmivo a ten váš pes bude zase vitálny, zdravý a šťastný. Tak ktoré si mám vybrať?

Prečítal som toho naozaj veľa a spravil som si pre seba akýsi obraz, predstavu o tom čo je pre psa dobré, čo znesiteľné, čo nevhodné. Ale nie so profesionálny chovateľ, nemám veterinárne vzdelanie a stále sa len učím, bádam zisťujem. Som len jedným z vás, čo chcú dopriať svojmu psíkovi to najlepšie, ale v rámci svojich možností.

A práve o toto bádanie, skúmanie a overovanie sa chcem deliť s vami, mojimi čitateľmi. Potešia ma vaše komentáre, nezávisle od toho, či budete s mojim názorom súhlasiť, alebo nie. Mojim cieľom je posúvať moje, vaše, naše vedomosti a skúsenosti stále ďalej, pre prospech našich štvornohých priateľov.

Inšpirácie som našiel na stránkach Davida Jacksona www.allaboutdogfood.co.uk a Mika Sagmana www.dogfoodadvisor.com a iných pritom nechcem byť až tak podrobný, skôr stručne a zrozumiteľne podať informácie o krmive s mojim odporúčaním. Sústredím sa na krmivá, dostupné na Slovenskom trhu.

Uvítam aj prispievateľov, lebo viac hláv, viac rozumu a viac myšlienok. Sľubujem, že dám priestor každému, kto sa bude chcieť vyjadriť, podeliť o skúsenosť s kŕmením.

Rád by som sa v mojich článkoch venoval všetkým spôsobom kŕmenia a krmiva, od extrudovaných granúl, cez konzervy, pečené granuly, varenú stravu a surové mäso – barf.

V mojich hodnoteniach sa budú objavovať deklarované hodnoty výrobcom krmiva a na základe týchto údajov vyhodnotím krmivo, dám, alebo nedám odporúčanie. Hlavným kritériom je fakt, že pes je prevažne mäsožravec. Približovanie sa k pôvodnej strmäsovlka, geneticky najpríbuznejšieho, divo žijúceho tvora, je prioritou pri hodnotení krmiva. Som hlboko v nútorne presvedčený a verím, že drvivá väščina z čitateľov a chovateľov s tým súhlasí, pes nie je krava, ani sviňa. Preto obile, sója a iné rastlinné zložky nie sú jemu vlastné potraviny, aj keď sú medzi nimi výnimky. Keďže pes už nežije divoko v prírode, je domestikovaný, aj jeho genetika sa za tisíce rokov mierne tomuto prispôsobila a tak, ako nás ľudí, aj psa začínajú postihovať „civilizačné“ choroby. Najmarkantnejšia je obesója psov, pre mňa až nepochopiteľná choroba psa, ktorá v ľudskej populácii dnes už dosahuje neuveriteľné hodnoty. Nakoniec, aj aj mám miernu nadváhu a nie je to od ničoho iného, len od jedla. Taktiež obézny pes to mám predovšetkým z jedla.

Okrem hodnotení krmív chcem uverejňovať moje, ale aj vaše príspevky, najradšej k téme chovanie, kŕmenie psa, no nebránim sa ani príspevkom so života psov, psích svoriek – rodín, zaujímavé príspevky o výchove a výžive. Ale nďalej prioritou je krmivo všetkých druhov.