Čakanka je v našich podmienkach hojne rozšírená burinna s modrými kvetmi. Najviac sa využíva jej hľuzovitý koreň a to na výrobu náhrady kávy – cigorka – ale má aj liečivé účinky.

Čakankové puky sú obľúbená zelenina nielen medzi gurmánmi. Zbierajú sa aj iné časti rastliny, ako napr. kvet pre svoje protizápalové účinky.

Čakanka obsahuje veľké množstvo kvalitnej vlákniny a inulínu, čo je jednoducho povedané, výborný zdroj živín pre saprofytickej (pre telo potrebné) baktérie, ktoré žijú v čreve a napomáhajú tráveniu potravy. Okrem tohto probiotického účinku čakanka blahodarne pôsobí na činnosť pečene, obličiek a sčakankalej z čakanky sa skúša ako antiparazitikum, na odstránenie parazitov z tráviaceho ústrojenstva.

Čakanku môžete v krmive nájsť pod označením extrakt z čakanky, extrakt z koreňa čakanky, ojedinele ako čakankový sirup. Čakanku ako súčasť psích krmív rozhodne odporúčame.

 

Prihlás sa k odberu

Prihásením k odberu bulletinu získaš okamžite informácie o novýh recenziách a príspevkoch.

Ďakujem, že ste sa prihlásil k odberu. Na dokončenie registrácie ešte musíte potvrdiť objednáku v maily, ktorý som vám práve poslal.