Hoci cesnak je všeobecne vnímaný ako veľmi zdravá potravina, vysoké množstvo cesnaku v krmive môže byť pre psy nebezpečné. Preto ho niektorí výrobcovia nezaradia do receptúr krmív, čo je škoda, pretože cesnak obsahuje prírodné fytoncídy (látky podobné antibiotikám), ktoré majú antibakteriálne a antifungálne (pôsobí proti zárodkom plesní) účinky. Cesnak tiež pomáha proti črevným parazitom a dokonca dokáže odpudzovať aj kliešte. Bolo preukázané, že cesnak znižuje hladinu cholesterolu v krvi, ďalej hladinu krvného cukru (dôležité pre diabetikov) a pomáha zlepšovať hybnosť kĺbov, čo je zase výhodné pre starnúce psy.

Cesnak nie je bežne v krmivách obsiahnutý, aj keď niektorí výrobcovia ho už začli pridávať do receptúr. Ak by ste ho chceli vášmu psovi dodať, odporúčaná dávka je jeden strúčik na 10kg telesnej hmotnosti denne. Nájdete ho napríklad v Acane, ale aj iných krmivách. Toxické účinky cesnaku sa prejavujú až pri naozaj veľkých megadávkach.

 

Prihlás sa k odberu

Prihásením k odberu bulletinu získaš okamžite informácie o novýh recenziách a príspevkoch.

Ďakujem, že ste sa prihlásil k odberu. Na dokončenie registrácie ešte musíte potvrdiť objednáku v maily, ktorý som vám práve poslal.