Karagén je extrakt z morských rias, ktorý sa používal ako potravinová prísada už celé stovky rokov. Je široko používaný v priemysle krmív pre domáce zvieratá, najmä v mokrých potravinách, ako gélovacie, zahusťovacie a stabilizačné činidlo. Napriek svojmu rozšírenému používaniu a dlhodobému dedičstvu je však karagén citovaný mnohými ako jedna z najviac potenciálne problematických doplnkových látok.

Celý rad štúdií spája karagénan s potravinami (známy aj ako nerozložený karagén alebo len CGN) s gastrointestinálnym zápalom, ako aj s vyššou mierou intestinálnych lézií, ulcerácií a dokonca malígnych nádorov. Degradovaný karagenan (dCGN) je však oveľa účinnejší. Je to široko uznávaný karcinogén a bežne sa používa na vyvolanie zápalu u laboratórnych zvierat, aby vedci dokázali testovať protizápalové lieky. Existuje určitá obava, že kyslé prostredie žalúdka môže degradovaťť karagénan na výrobu potravín na vytvorenie dCGN.

Zatiaľ čo karagén ako potravinový doplnok je stále povolený ako potravinová prídavná látka pre spotrebu zvierat i ľudí, v EÚ sa z bezpečnostných dôvodov zakazuje pridávať do dojčenskej výživy.

Pokiaľ ide o nás, karagénové výhody by nikdy nemohli vyvážiť potenciálne nevýhody a riziká, preto neodporúčame krmivá s jeho obsahom.

Prihlás sa k odberu

Prihásením k odberu bulletinu získaš okamžite informácie o novýh recenziách a príspevkoch.

Ďakujem, že ste sa prihlásil k odberu. Na dokončenie registrácie ešte musíte potvrdiť objednáku v maily, ktorý som vám práve poslal.