Mäsová múčka (meat meal) je výsledný produkt, ktorý vzniká pri procese známom pod angl. výrazom “rendering”. “Rendering” je proces podobný robeniu guláša alebo duseniu, s výnimkou, že pri dusení zámerne jedlo prevaríme.

Pri výrobe mäsovej múčky sa najskôr dusmäso vyvarí voda a zbytok sa vypečie. To čo nám vznikne je silne koncentrovaný proteínový prášok, známy ako mäsová múčka, dehydratované mäso alebo mäsomäsová múčkaVeľa ľudí považuje túto ingredienciu za negatívnu, čo nie je vždy pravdou. Je ale potrebné vediť oddeliť kvalitnú a prospešnú mäsovú múčku, od tej nekvalitne, podradnej.

Keďže mäsová múčka obsahuje iba asi 5-7% vody, je oveľa viac koncentrovaná ako čerstvé mäso, ktoré obsahuje približne 70% vody. čerstvé mäsos meat meal is needed – for example, 20% fresh meat would only equate to around 6.5% meat meal.“>Z tohto dôvodu je potrebná oveľa menej mäsovej múčky v krmive. Napríklad 20% čerstvého mäsa by sa rovnalo približne 6,5% mäsovej múčky. To je dôležité pri porovnávaní obsahu mäsa suchých psích potravín.

Treba si však uvedomiť, že žiadna mäsová múčka nemôže byť lepšej kvality ako kvalita pôvodnej suroviny z ktorej bola vyrobená. Kvalitné mäsové múčky sú vyrobené z kvalitnej časti mäsa zo špecifického zvieraťa. Nekvalitné mäsové múčky sú vyrobené zo všeobecných zdrojov (bližšie neidentifikovateľných) ako napríklad z odpadkov z bitúnkov, alebo ešte aj z horších zdrojov.

Ak nie je zviera, z ktorého sa múčka vyrába, špecifikované, je udaný len všeobecný pojem „mäsová múčka“ môže pochádzať od akéhokoľvek zvieraťa. Takto všeobecne označovaná surovina je buď preto, že pochádza z nekvalitnej suroviny, alebo sa jej zdroj a receptúra pravidelne mení, čo nedodáva na dôverihodnosti. Preto treba pri výbere krmiva dbať aj na jednoznačnú špecifikáciu pôvodu suroviny. Takému krmivu môžeme dôverovať.

 

Prihlás sa k odberu

Prihásením k odberu bulletinu získaš okamžite informácie o novýh recenziách a príspevkoch.

Ďakujem, že ste sa prihlásil k odberu. Na dokončenie registrácie ešte musíte potvrdiť objednáku v maily, ktorý som vám práve poslal.