Selén je nevyhnutný pre zdravie našich psov. Jeho nedostatok môže byť veľmi škodlivý, takže kompletné potraviny musia obsahovať aspoň nejaký selén. Môže byťselénodzenou súčasťou zložiek (napríklad slnečnicové semená, celoznnné obilniny a väčšina mäsa obsahuje selen), ale dosť často sa pridáva ako doplnok.

Doplnky selénu sa pridávajú v mnohých formách, ale najčastejšie používané sú selenát sodný a selenit sodný, hlavne kvôli ich nízkym výrobným nákladom. Bohužiaľ, obe sú klasifikované Európskou úniou ako toxické chemikálie a v dostatočne vysokých koncentráciách môžu spôsobiť vážne poškodenie pľúc, obličiek, pečene a dokonca môžu byť smrteľné.

Samozrejme, dávky v krmivách pre domáce zvieratá sú údajne oveľa nižšie, aké by mohli spôsobiť problémy, ale existuje množstvom menej nebezpečných doplnkov s obsahom selénu (napríklad semenné kvasinky), preto si nemyslíme, že to  nestojí za to riziko.

Vezmite prosím na vedomie, že selenát sodný a selenit sodný sú oba minerálne doplnky, a preto môžu byť uvedené pod všeobecným pojmom „minerály“, alebo nemusia byť vôbec uvedené. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na výrobcu a žiadajte vysvetlenie.

[/et_pminerály/et_pb_column]

Prihlás sa k odberu

Prihásením k odberu bulletinu získaš okamžite informácie o novýh recenziách a príspevkoch.

Ďakujem, že ste sa prihlásil k odberu. Na dokončenie registrácie ešte musíte potvrdiť objednáku v maily, ktorý som vám práve poslal.