Som Pavel Gábor

a som psíčkár. Rozhodol som sa na tomto mieste ponúkať recenzie krmív pre psíčkárov, ktorý chcú vedieť, čím chovajú svojho psa. Hlavne, aby sme sa im mohli pozrieť do očí...

Vyber značku

Čerstvé mäso

„Čerstvé mämäsoje vysoko výživný a chutný zdroj bielkovín pre psy. Zvyčajne pozostáva zo živočíšnych vnútorností (vnútorných orgánov a spojivových tkanív), ktoré zostávajú zo spracovania zvierat, ktoré sa vyznačujú kvalitou pre ľudí. Napriek tomu, že to nie je mäso v takej forme, ako si ho predstavujeme pri ľudských pokrmoch, je to veľmi kvalitný zdroj predovšetkým proteínov a minerálov pre psy a je prirodzenou a prírodnou zložkou krmiva.

Čerstvé mäso sa bežne používa vo vlhkých krmivách pre psov a tiež sa stáva čoraz populárnejšou zložkou v suchých krmivách. Pri porovnávaní obsahu mäsa v suchých potravinách je dôležité pamätať na to, že čerstvé mäso obsahuje približne 70% vody (v porovnaní s iba 8% v mäsčerstvé mäsoe oveľa menej koncentrované ako suché krmivo, a preto je potrebné použiť väčšie množstvo. Napríklad, aby sa zabezpečilo rovnaké množstvo bielkovín a tukov ako pri použití 20% mäsovej múčky v suchom krmive by sme potrebovali 72% čerstvého mäsa!

 

Hovädzie mäso

V prípade krmiva pre domáce zvieratá sa hovhovädzie mäsomäsoe používať ako čerstvé mčerstvé mäsoovädzie mäso, vykostené hovädzie mäso, čerstvo pripravené hovädzie mäso) alebo ako vopred pripravená suchá mäsová múčka (hovädzia múčmäsová múčkadzie mäso, dehydrované hovädzie mäso). Keď sa zložka uvádza len ako „hovädzie mäso“, zvyčajne odkazuje na čerstvú formu.

Hoci kvalita hovädzieho mäsa používaného v krmivách pre domáce zvieratá sa môže meniť, je všeobecne považovaná za vysoko stráviteľný a veľmi chutný mäsový zdroj pre psy. V minulosti niektorí výrobcovia krmív pre domáce zvieratá označovali hovädzie mäso ako problematické mäso pre psov, ale  dôkazy na také tvrdenia je ťažké obhájiť.

Červené mäso ako hovädzie mäso však obsahuje vyššie hladiny cholesterolu, ktoré by sa mali udržiavať na minime, ak váš pes mal v minulosti zdravotné problémy. Červené mäso tiež obsahuje vyššie úrovne purínov a iných minerálov (najmä vo tých formách krmiva, kde je vyšší obsah kostí), ktorým by sa mali vyhýbať psy s močovými problémami.

Bravčové mäso

V krmivách pre domáce zvieratá sa brabrabravčovéo používať ako čerstvé mäčerstvé mäsoavčovémäsoo, vykostené bravčové mäso, čerstvo pripravené bravčové mäso) alebo ako vopred pripravená suchá mäsová surovina (bravčové múčka, sušené bravčové mäso, dehydrované bravčové mäso). Keď je zložka uvedená jednoducho ako „bravčové mäso“, zvyčajne odkazuje na čerstvú formu.

Napriek tomu, že bravčové mäso bolo kedysi považované za problémovú zložku pre psov, je dnes všeobecne uznávané ako dobrý, veľmi chutný zdroj mäsa. Napriek tomu sa zriedkavo vyskytuje v psích potravinách, čo z neho robí „nový proteín “ pre mnoho psov. Krmivo na báze bravčového mäsa môže byť obzvlášť užitočné pre psov s alergiou, pretože je nepravdepodobné, že nastala by alergická rekcia na niečo, čomu nebol pes nikdy vystavený.

Bravčové mäso, rovnako ako väčšina mäsa z cicavcov, však obsahuje vyššie úrovne purínov a iných minerálov (najmä v krmivách v dôsledku vyššieho obsahu kostí), ktorým by sa mali vyhnúť psy s problémmi pri močení.

Nevarené bravčové mäso tiež nesie vyššie riziko parazitárnej infekcie ako väčšina mäsa, takže je vždy najlepšie surové bravčové mäso dôkladne variť pred kŕmením. Suché, konzervované a všetky ostatné varené komerčné psie krmivá sú vždy bez parazitov.

Rovnako ako u všetkých druhov mäsa, kvalita bravčového mäsa používaného v krmivách pre domáce zvieratá sa môže značne líšiť, takže pre bližšie informácie o bravčovom mäse nachádzajúcom sa v jedle vášho psa, kontaktujte priamo výrobcu.

 

Hydina

V prípade krmiva pre domáce zvieratá sa môže hydina použiť ako čerstvé čerstvé mäsohydimäsovykostená hydina, čerstvo pripravená hydina) alebo ako vopred pripravená suchá múčka (múčka z hydiny, sušená hydina, dehydrovaná hydina). Ak je zložka uvedená jednoducho ako „hydina“, zvyčajne odkazuje na čerstvú formu.

Ako potravinová skupina poskytuje hydina kvalitný, relatívne lacný zdroj veľmi chutného proteínu . Do tejto kategórie patria výrobky z domácej hydiny ako sú kurčatá, morky alebo kačice.

Keďže pojem „hydina“ nešpecifikuje, od ktorého zvieracieho druhu pochádza mäso, je takéto uvedenie v nemilosti u chovateľov. Nejednoznačné výrazy, ako napríklad hydina, umožňujú výrobcovi zmeniť recept zo šarže na šaržu a veľmi ťažko sa potom dajú identifikovať problémové potraviny najmä u psov, ktoré sú náchylné na intoleranciu niektorých druhov krmivových zložiek.

Rovnako ako u všetkých druhov mäsa, kvalita hydiny používanej v krmivách pre domáce zvieratá sa môže značne líšiť, takže pre viac informácií o hydine nachádzajúcej sa v krmive vášho psa, kontaktujte priamo výrobcu.

Kačica

V krmivách pre domáce zvieratá sa kačkačicaže používať ako čerstvé mäčerstvé mäsočica, vmäsotená kačica, čerstvo pripravená kačica) alebo ako vopred pripravené suché mäsové krmivo (kačacia múčka, sušená kačica, dehydrovaná kačica). Ak je zložka uvedená jednoducho ako „kačica“, zvyčajne odkazuje na čerstvú formu.

Kačacie mäso je dobrým zdrojom vysoko kvalitných bielkovín . Pre psov je ľahko stráviteľná a navyše psom veľmi chutí. Kačacie mäso je dobrým zdrojom vitamínu A a B3, ako aj niekoľkých minerálov.

Rovnako ako u všetkých druhov mäsa, kvalita kačacieho mäsa používaného v krmivách pre psov sa môže byť rôzna. Ak chcete zistiť viac informácií o kačke nachádzajúcej sa v krmive vášho psa, kontaktujte priamo výrobcu.

Kurča

V krmivách pre domáce zvieratá sa kura môže používať ako čerstvé mčerstvé mäsoäso, mäsostené kuracie mäso, čerkuracie mäsoené kuracie mäso) alebo ako vopred pripravené suché mäsové jedlo (kuracie múčka, sušené kuracie mäso, dehydrované kuracie mäso). Keď je zložka uvedená len ako „kurča“, zvyčajne sa odkazuje na čerstvkurčamu.

Kuracie mäso je najobľúbenejšie mäso v krmivách pre psov. Je veľmi chutné, relatívne lacné a poskytuje vynikajúci zdroj bielkovín . Pre väčšinu psov je kuracie veľmi ľahko stráviteľné, ale jeho rozšírené používanie v krmivách pre psov viedlo k vyššej miere neznášanlivosti kuracieho mäsa ako k akémukoľvek inému mäsu, takže ak je Váš pes obzvlášť náchylný na diétnu intoleranciu, kurča nemusí byť tou najlepšou voľbou ,

Rovnako ako u všetkých druhov mäsa, kvalita kuracieho krmiva používaného v krmivách pre domáce zvieratá sa môže značne líšiť, takže pre podrobnejšie informácie o kuracine nachádzajúcej sa v jedle vášho psa, kontaktujte priamo výrobcu.

 

Morka

Morčacie mmäsoso krmivách pre domáce zvieratá používa buď vo forme čerstvého mäsa (čerstvé morčacie mäsomorčacie„https://krmivoprepsa.sk/morka“>morčacie mäsorčacie mäso, čerstvo pripravené mäso), alebo vo forme vysušenej masovej múčky (morčacia múčka, sušené morčacie mäso, dehydrované morčacie mäso). Pokiaľ je v zložení výrobku uvedené morčacie mäso, spravidla sa vzťahuje k čerstvému morčaciemu mäsu.

Morčacie mäso je ľahko stráviteľné a chutné a je to vynikajúci zdroj kvalitných bielkovín. Má menej kalórií a tuku, ako kuracie mäso a je preto využívaná hlavne do diétnych zmesí akuracie mäsoniorov.

Rovnako ako u ostatných zdrojov mäsa, aj tu sa kvalita vstupných surovín môže značne líšiť. Ak si nie ste istí, spýtajte sa výrobcu.

 

Jahňa

V krmivách pre domáce zvieratá je možné jahňatá použiť ako čerstvé mäčerstvé mäsohňacie,mäsoostené jahňacie, čerstvo jahňaciené jahňacie) alebo ako vopred pripravené suché mäso (jahňacie mäso, jahňacie sušjahňacie mäsoné jahňacie). Keď je zložka uvedená len ako „jahňacie“, zvyčajne odkazuje na čerstvú formu. Jahňa je vynikajúci mäsový zdroj pre psy. Je veľmi chutné a ľahko stráviteľné. Červené mäso, ako je jahňacie, však obsahuje vyššie hladiny tukov a cholesterolu, ktoré by sa mali udržiavať na minime, ak mal váš pes v minulosti zdravotné problémy. Červené mäso tiež obsahuje vyššie úrovne purínov a iných minerálov (najmä v krmive v dôsledku vyššieho obsahu kostí), ktorým by sa mali vyhýbať psy prolémami s močením. Rovnako ako u všetkých druhov mäsa, kvalita jahňacieho krmiva používaného v krmivách pre domáce zvieratá sa môže značne líšiť, takže pre bližšie informácie o jahňacine, ktorá sa nachádza v krmive vášho psa, kontaktujte priamo výrobcu.

Králik

V krmivách pre domáce zvieratá môže byť králikkráliktý ako čerstvé mäčerstvé mäsoálik, vmäsotený králik, čerstvo pripravený králik) alebo ako vopred pripravená mäsová múčka (králičia mäsová múčkaálik, dehydrovaný králik). Keď sa zložka uvádza jednoducho ako „králik“, zvyčajne odkazuje na čerstvú formu.

Aj keď sa, podobne ako každé mäso, môže kvalita králika používaného v krmivách pre domáce zvieratá meniť, je všeobecne považovaná za vynikajúci zdroj mäsa pre psy. Je to skvelý zdroj bielkovín , je vysoko stráviteľný a je úplne biologicky vhodný – t.j. je veľmi podobný prirodzenej stravove psa.

Králičie mäso sa používa pomerne zriedkavo v psích potravinách, čo z neho robí „nový proteín“ pre veľa psov. Preto krmivo na báze králikov sú obzvlášť vhodné pre psov s alergiou, pretože nenastáva alergická reakcia na alergén, ktorému pes nebol nikdy vystavení.

Králiky používané v krmivách pre domáce zvieratá môžu byť chované alebo chytené z voľnej prírody.

 

Divina

Divina sa v krmivách pre domácich miláčikov používa buď vo forme čerstvého mäsa (čerstvé mäso, vykostené mäso, čerstvo pripravmäso://krmivoprepsa.sk/cerstve-maso“>čerstvé mäsobo vo forme vysušenej masovej múčky (zverinová múčka, sušené mäso z diviny, dehydrované mäso). Pokiaľ je v zložení výrobku uvedená divina, spravidla sa vzťahuje k čerstvému ​​mäsu.

Väčšina diviny, obsiahnutá v krmivách európskych výrobcov, pochádza z Nového Zélandu. Vzhľadom k ubúdajúcemu množstvo zveri sa táto surovina stáva pre výrobu krmív drahá. Preto aj krmivá s obsahom diviny majú vyššiu cenu.

Aj keď sa kvalita zveriny používanej v krmivách sa môže líšiť, je všeobecne mäso zveri považované za veľmi stráviteľné, veľmi chutné a je zdrojom vitamínov B. Pre psov je to veľmi vhodná strava, podobná ich prirodzenej potrave.

Rovnako ako ostatné červená mäsa, aj divina obsahuje vyššie percento trans-nenasýtených mastných kyselín a cholesterolu, takže je nutné dbať na zvýšenú opatrnosť u psov, ktorí trpia nejakými zdravotnými problémami, hlavne týkajúcimi sa srdca a krvného obehu. Divina, rovnako ako ostatné červená mäsa, tiež obsahuje väčšie množstvo purínov a minerálov, špeciálne vo forme masovej múčky, čo nie je dobré pre psov, trpiace problémami močových ciest.

 

Mäsová múčka

Mäsová múčka (meat meal) je výsledný produkt, ktorý vzniká pri procese známom pod angl. výrazom “rendering”. “Rendering” je proces podobný robeniu guláša alebo duseniu, s výnimkou, že pri dusení zámerne jedlo prevaríme.

Pri výrobe mäsovej múčky sa najskôr dusmäso vyvarí voda a zbytok sa vypečie. To čo nám vznikne je silne koncentrovaný proteínový prášok, známy ako mäsová múčka, dehydratované mäso alebo mäsomäsová múčkaVeľa ľudí považuje túto ingredienciu za negatívnu, čo nie je vždy pravdou. Je ale potrebné vediť oddeliť kvalitnú a prospešnú mäsovú múčku, od tej nekvalitne, podradnej.

Keďže mäsová múčka obsahuje iba asi 5-7% vody, je oveľa viac koncentrovaná ako čerstvé mäso, ktoré obsahuje približne 70% vody. čerstvé mäsos meat meal is needed – for example, 20% fresh meat would only equate to around 6.5% meat meal.“>Z tohto dôvodu je potrebná oveľa menej mäsovej múčky v krmive. Napríklad 20% čerstvého mäsa by sa rovnalo približne 6,5% mäsovej múčky. To je dôležité pri porovnávaní obsahu mäsa suchých psích potravín.

Treba si však uvedomiť, že žiadna mäsová múčka nemôže byť lepšej kvality ako kvalita pôvodnej suroviny z ktorej bola vyrobená. Kvalitné mäsové múčky sú vyrobené z kvalitnej časti mäsa zo špecifického zvieraťa. Nekvalitné mäsové múčky sú vyrobené zo všeobecných zdrojov (bližšie neidentifikovateľných) ako napríklad z odpadkov z bitúnkov, alebo ešte aj z horších zdrojov.

Ak nie je zviera, z ktorého sa múčka vyrába, špecifikované, je udaný len všeobecný pojem „mäsová múčka“ môže pochádzať od akéhokoľvek zvieraťa. Takto všeobecne označovaná surovina je buď preto, že pochádza z nekvalitnej suroviny, alebo sa jej zdroj a receptúra pravidelne mení, čo nedodáva na dôverihodnosti. Preto treba pri výbere krmiva dbať aj na jednoznačnú špecifikáciu pôvodu suroviny. Takému krmivu môžeme dôverovať.

 

Kostná múčka

Kostná múčka sa pridáva do niektorých psích krmív ako prírodný doplnok vápnika a fosforu. Jeho definícia je veľmi vágna, pretože môže pochádzať z akéhokoľvek zvieraťa, takže ak váš pes zle znáša určitý druh mäsa, je najlepšie vyhnúť kostnej múčke.

 

 

Pečeň

Nutričné ​​vlastnosti pečene sa líšia od jednotlivých druhov zvierat z ktorých pochádza, ale vo všeobecnosti sa pečeň uznáva pečeňmoriadne prospešná, kŕmna zložka pre psov. Je bohatá na vitamín B12, vitamín Avitamínfolát, riboflavín, selén a obsahuje potrebné mnoselén zinku, vitamínov C, B5 a B6, bielkovín , niacínu, fosforu a železa. Je ľahko stráviteľná a veľmi chutná.

 

Držky

Držky sa v krmivách pre domáce zvieratá používajú buď v čerstvej forme (čerstvé držky, čersdržkyripravené držky), alebo vo forme vysušenej múčky (držky múčka, sušené držky, dehydrované držky). Ak sú v zložení výrobku uvedené držky, spravidla sa jedná o čerstvé držky.

Držky sú vlastne žalúdky, väčšinou prežúvavcov (krava), ale môžu byť aj oviec, kôz alebo z ošípaných a vysokej zveri. Držky sú bohaté na bielkoviny, tuk a obsahujú aj esenciálne mastné kyseliny (oleje).

Tzv. zelené držky sú nevyčistené, nedekolorizované ani inak nespracované prírodné držky, jedinečné svojím obsahom probiotík, vrátane baktérií a enzýmov, potrebných pre trávenie.
Držky sú mäsový produkt, ich kvalita je závislá na kvalite vstupnej suroviny. Ak si nie ste istí, informujte sa u výrobcu.

 

Hydinový tuk

Psy, rovnako ako všetky zvieratá, potrebujú tuky na prežitie a keďže sú to mäsožramäso najvhodnejšie sú živočíšne tživočíšne tukycnosti sa živočíšne tuky vyrábajú ako vedľajší produkt pri výrobe mäsovej múčky . Keď sa mäso zahrieva a rozdrví, tuky sa tavia a odvádzajú sa. Výsledný prášok, mäsová múčka, alebo sušeného mäso je preto pommäsová múčkaže väčšina do psích krmív, vyrábaných z mäsosovej múčky, sa pridávajú tuky, aby sa hladiny dosiahl rovnaká hladina tukov, ako v čerstvom mäse.

Navyše tuk je nositeľom chuti a psom tiež chutí. To láka výrobcov, aby ho pridávali o niečo viac, než je nevyhnutne potrebné a aby bolo ich krmivo viac atraktívne. Bohužiaľ, ako všetci vieme, príliš veľa tuku môže spôsobiť mnoho problémov. Ak si všimnete, že váš pes sa začína nežiadúco naberať hmotnosť, možno by ste mali zvážiť krmivo s nižším obsahom tuku.

Hoci nie je až tak nejasný, ako všeobecný pojem „živočíšne tuky“, „hydinový tuk“ stále evokuje nejednoznačnosť, pretože by sa mohol vzťahovať na akýkoľvek tuk z akýchkoľvek hydinových drhydinový tuk kurčiat, moriek a kačiek. To umožňuje výrobcovi meniť receptúru medzi šaržami v závislosti od toho, aký tuk je v tom čase lacnejší, alebo dostupnejší. Ako vždy odporúčame hľadať potraviny, kde sú jasne uvedené zdroje tukov a olejov, najmä ak váš pes trpí nejakým druhom alergie.

Mäsový vývar

Vývar alebo mäsová šťava môže znamenať veľké množstvo produktov ktoré vznikajú pri úprave živočíšneho materiálu. Vo vlhkých krmivách všeobecne vývar znamená tekutinuvývartorej bola uvarená niektorá z mäsových zložiek. Môže obsahovať aj soľ, hoci nie je na obale uvedenásoľp>

V suchých krmivách môže byť táto kvapalina nastriekaná na povrch granúl pre zlepšenie vône a chuti. Väčšinou sa jedná o kombináciu mäsa a oleja. Vývar môže obsahovať niektoré zložky, ktoré potom na krmive nie sú špecificky uvedené a to vrátane tzv. hydrolyzátu (digest, hydrolyzát).

[/et_pb_colhydrolyzát_column type=“1_4″ _builder_version=“3.0.47″ parallax=“off“ parallax_method=“on“]

Mäso a živočíšne deriváty

Podľa európskeho práva sa pod pojmom „mäsmäsomäsoivočíšne derivátyjú „všetky mäsité časti zabitých teplokrvných suchozemských zvierat, čerstvé alebo konzervované vhodnou úpravou a všetky produkty a deriváty spracovania jatočných tiel alebo častí jatočných tiel teplokrvných suchozemských zvierat „.

Je zrejmé, že táto definícia je veľmi strohá a neposkytuje žiadne informácie o tom, ktoré časti alebo dokonca aké zvieratá sa používajú.

Prítomnosť tejto zložky nie je nevyhnutne chybou, pretože zahŕňa všetko mäso, od najlepšieho až po najhoršie. Napríklad niektorí výrobcovia dobrých krmív používajú takéto všeobecné pojmy, aby nezverejnili svoj „tajný vzorec“. Výrobcovia radšej uvádzajú aj veľmi kvalitné mäso ako „mäso a živočíšne deriváty“ jednoducho preto, že zákony alebo zvyky v ich domovskej krajine to nevyžadujú. Naopak, tento termín sa môže používať aj pre veľmi nekvalitné živočíšne produkty vrátane tých, ktoré sú výživovo veľmi chudobné. Navyše, keďže druh nie je špecifikovaný, výrobcovia sú schopní zmeniť svoj mäsový zdroj medzi šaržami v závislosti od toho, čo je v danom čase k dispozícii.

Problém s rozsiahlymi, vágnymi výrazmi, ako tento, je, že jednoducho neviete, čo obsahuje. Ak narazít na takéto vyjadrenie, uistite sa, z akého zviera pochádza, v ideálnom prípade, z ktorej časti zvieraťa. Ak je váš pes náchylný na potravinovú intoleranciu, je určite múdre odísť od mäsa a živočíšnych derivátov a všetkých ostatných nešpecifických zložiek.

Mlieko a mliečne výrobky

Aj keď mlieko obsahuje niekoľko prospešných živín, ale tiež obsahuje vysoký podiel laktózového cukru. Rovnako ako ľudia, aj veľa psov má skutočné ťažkosti s trávením laktózy a v dôsledku toho môžu mliečne výrobky spôsobimliečne výrobkya, plynatosť, hnačku a dokonca aj vracanie. Tento stav je známy ako intolerancia laktózy. Laktóza je prítomná takmer vo všetkých mliečnych výrobkoch vrátane syrov, jogurtu, krému, srvátky a zmrzliny. Ak má váš pes citlivý žalúdok, mliečnym výrobkom, vo všeobecnosti, je najlepšie sa vyhnúť.

Mladzivo (kolostrum)

Mledzivo alebo kolostrum je tekutina, ktorú produkujú mliečne žľazy cicavcov krátko pred pôrodom a počas prvých dní po pôrode. Tento sekrét sa tiež nazýva „prvé mlieko„, pretože je obsiahnutý v prvom kojení po pôrode.

V posledných desaťročiach sa vedci začali zaoberať komplexnou analýzou jednotlivých zložiek kolostra. Ukázalo sa, že kolostrum je veľmi bohaté na širokú škálu imunitu posilňujúcich a liečivých látok.

Je všeobecne považovaný za veľmi zdravý doplnok pre ľudí i zvieratá. Kolostrum pre domáce zvieratá sa zberá z mliečneho dobytka.

Hoci kolostrum obsahuje výrazne menej laktózy ako bežné mlieko, je lepšie sa mu vyhnúť, ak má váš pes intoleranciu na laktózu.

 

Oškvarky

Oškvarky sú odpadovým produktom ktorý vznikol pri výrobe masti. Obsahujú zvyšky tukového tkaniva po odstránení tuku. Vyrába sa za vysokých teplôt, ktoré znehodnotia bielkoviny a tak sú škvarky obyčajným zdrojom energie, nie stavebných látok. Nemôžu nahradiť mäso. Ak krmivo obsahujmäsostatočné množstvo mäsa alebo mäsovej múčky, potom je možné oškvarky použiť pridaný zdroj eneoškvarky>

Vajcia

Vajcia sú dobrým zdrojom lacných, kvalitných bielkovín , tukov a rôznych minerálov a mikroživín. Obsahujú však aj cholesterol, ktorý by sa mal udržiavať na minime, najmä ak váš pes má vysoký krvný tlak alebo problémy so srdcom. Ak však pes nemá zdravotné problémy, vajcia psom prospievajú.

 

Hydrolyzát (digest)

Hydrolyzát čiže Digest je bežne používaný pre zlepšenie chuti krmív. Jedná sa o živočíšne tkanivá, ktoré sú chemicky alebo enzymaticky hydrolyzované (podobný proces ako trávenia).Hydrolyzát je veľmi kontroverzná zložka potravy psov, jednak kvôli procesu, akým vzniká. Či už sa jedná o chemickú alebo enzymatickú hydrolýzu, nemá to s prirodzeným trávením nič moc spoločné. Navyše často nebýva pôvod týchto tkanív jasný. Ak je uvedený hydrolyzát (digest), odporúčame hľadať časti živhydrolyzátrganizmu, z ktorých je vyrobený (napr. Kuracia pečeň). Pokiaľ nie je uvedený zdroj, nemožno krmivo odporupečeň

Hydrolyzované živočíšne bielkoviny

Hydrolyzované živočíšne bielkoviny sú bielkoviny, ktoré boli rozdelené na základné stavebné prvky aminokyselín. Tieto molekuly sú potom také malé, že nie sú rozpoznané imunitným systémom psa, a preto nemôžu vyvolať alergickú reakciu. Z tohto dôvodu sa hydrolyzované bielkoviny často odporúčajú pre psov s alergiou.

Zložka je kontroverzná z niekoľkých dôvodov: Po prvé proces hydrolýzy používa kyseliny alebo enzymatické pôsobenie, ktoré nemožno nazvať ako prírodné látky. Po druhé, počas rozpadu proteínov sa môže vytvoriť glutamát monosodný (MSG). MSG je klasifikovaný ako prídavná látka v krmive vylepšujúca chuť jedla. U ľudí je spájaná s potravinovou závislosťou. Pri pridávaní do krmiva týmto spôsobom sa nemusí deklarovať.

Hlavným problém s hydrolyzovanými živočíšnymi proteínmi je, že nemáte žiaden spôsob, ako zistiť, ktoré časti zvierat boli použité pri výrobe suroviny.

Špecifikované živočíšne tuky a oleje

Psy, rovnako ako všetky zvieratá, potrebujú tuky na prežitie a keďže sú mäsožramäso najvhodnejšie sú živočíšne tživočíšne tukyé živočíšne tuky (tie, v ktorých sú živočíšne druhy pomenované – napríklad kurací tuk , kačací olej atď.) sú obzvlášť dobré, pretože zabezpečujú, že receptúra zostáva rovnaká od šarže k šarži.

Vo všeobecnosti sa živočíšne tuky vyrábajú ako vedľajší produkt pri výrobe mäsovej múčky . Keď sa mäso zahrieva a rozdrví, tuky sa tavia a odvádzajú sa. Výsledný prášok, mäsová múčka, alebo sušené mäso je preto pomerne chdé, takže do väčšiny krmív, vyrábmäsová múčkaúčky, sa pridávajú tuky, aby  sa dosiahla rovnaká hladin, ako v čerstvom mäse.

Navyše tuk je nositeľom chuti a psom tiež chutí. To láka výrobcov, aby ho pridávali o niečo viac, než je nevyhnutne potrebné a aby bolo ich krmivo viac atraktívne. Bohužiaľ, ako všetci vieme, príliš veľa tuku môže spôsobiť mnoho problémov. Ak si všimnete, že váš pes sa začína nežiadúco naberať hmotnosť, možno by ste mali zvážiť krmivo s nižším obsahom tuku.

 

Nešpecifikované živočíšne a rastlinné tuky

Ako je uvedené v kapitole hydinové tuky, pes ako mäsožravec potrebuje okrem rastlinných tiež živočíšživočíšne tukyle úplne bez rizika kupovať krmivá, u ktorých nie je zdroj tuku deklarovaný. Tiež je tu nebezpečenstvo pridania vyššieho množstva tuku pre zlepšenie chuti psa a pes potom môže priberať na váhe. Venujte preto pozornosť ako množstve tuku, tak deklarovaniu zdroje tuku v psom krmive.

Čerstvé ryby

Čerstvé ryby

Čerstvé ryby veľmi chutným zdrojom vysoko kvalitných a ľahko stráviteľných bielkovín. Čerstvé mäsomäsoclass=““>, nachádzajúce sa v krmivách väčšinou obsahuje odrezky zo spracovania rýb pre ľudskú spotrebu, ale aj v tejto podobe sa jedná o veľmi kvalitný zdroj živín a doplnkových látok, najmä omega 3 a omega 6 nenasýtených mastných kyselín, vitamínu A, D a B3.

Čerstvé rybie mäso býva súčasťou vlhkých krmív, ale existujú technológie, umožňujúce spracovať čerstvé rybie mäso do suchých krmív. Treba si ale uvedomiť, že zatiaľ čo čerstvé rybie mäso obsahuje cca 70% vody, múčka iba 8%. Preto je k zaisteniu rovnakej nutričnej hodnoty (obsah bielkovín a tukov) u rybej múčky iba 20%, čerstvého mäsa je potrebné takmer štyrikrát viac, a to 72%!

 

Kôrovce

Ulity a schránky kôrovcov (mušle, kraby, krevety) sú najobľúbenejším zdrojom glukosamglukosamínbného pre správny vývoj a funkciu kĺbov. Glukosamín ovplyvňuje priaznivo metabolizmus, prebiehajúce v kĺbovej chrupavke. U starších psov pôsobí priaznivo pri artróze, ako tzv. „kĺbová výživa“ a má rovnako analgetické účinky. Je to látka telu vlastná, ak sa vyrába komerčne, existuje vo forme solí ako sulfát (síran) alebo chlorid. Kým sulfát je preukázateľne účinný, u chloridu neexistuje dôkaz účinnosti. V krmivách pre psov je glukosamín prítomný jednoducho vo forme zdroja (kôrovce), alebo sa uvádza glukosamín, glukosamín sukôrovceebo hydrolyzáthydrolyzátamín sulfátan>

 

Slávka jedlá

Extrakt zo Slávky jedlej obsahuje širokú škálu nutrientov a zároveň vysoké množstvo omega 3 nenasýtených mastných kyselín. Zelené mušle obsahujú širokú škálu živín, ale ich vzácna kombinácia omega-3 olejov je to, o čom sú známe. Tieto oleje, zvyčajne nazývané extrakt zo zelených mušlí, sú všeobecne známe ako látky s protizápalovým účinkom a sú často odporúčané na tíšenie bolesti u pacientov trpiacich artritídou. Je tu veľmi cennou surovinou pri špeciálnych krmivách, určených psom – seniorom. Je chybou nahrádzať krmivo pre psov seniorov tzv. „Lightvariantom.

 

Rybí olej

Rybí olej je získavaný z tučnejších druhov rýb, ako napr. Losos, tuniak, makrela, sardinky. Rybí olej obsahuje najvyššie percento omega 3 a omega 6 nenasýtených mastných kyselín, nevyhnutných pre predchádzanie celej rade ochorení: kardiovaskulárne (choroby srdca a ciev), kožné ťažkosti (lupienka, suchá koža, vyrážky) a dokonca majú preventívny účinok v boji s rakovinou. Vysoký obsah vitamínov A, B3 a D robí z rybieho oleja len veľmi ťažko nahraditeľnú súčasť jedálnička.

Ak krmivo neobsahuje rybí olej, dá sa dodať do kŕmnej dávky. Dôležité je pravidelné používanie a to aj pre zdravého psa, ktorý nejaví známky žiadneho z vyššie uvedených ochorení. Rybí olej je veterinármi doporučovaný práve pri kožných a iných problémoch a chovatelia ho radi používajú pri príprave psa na výstavu. Srsť je pri pravidelnom používaní lesklá, pevná, zdravá a má „iskru“.

 

Rybia múčka

Rybia múčka je zdrojom vysoko kvalitných bielkovín a vzhľadom k jednoduchému trávenie sú tieto bielkoviny pre psov veľmi dobre využiteľné. Pritom je jedno, či rybia múčka obsahuje len rybie mäso, alebo aj mäsoornosti. Nevýhodou je silný pach rybiny, ktorý väčšina psov miluje, a ich majitelia naopak neznášjú.

Rybia múčka z rýb s tučným mäsom oproti druhom, ktoré majú „biele mäso“, obsahuje veľké množstvo cenných omega 3 a omega 6 nenasýtených mastných kyselín, ktoré predstavujú účinnú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení ako u ľudí, tak i u psov. Mäso týchto rýb má tiež vyšší podiel vitamínov, rozpustných v oleji, a to hlavne vit. D a tiež vit. A (ten je obsiahnutý najmä v pečeni rýb). Rybia múčka je dobrým zdrojom aj niektorých stopových prvkov.

 

Ryby a rybie deriváty

Ide o časti tiel rýb, čerstvých alebo vhodným spôsobom konzervovaných a deriváty, vzniknuté spracovaním rýb. Obrovskou prednosťou rybieho mäsa je jeho ľahká stráviteľnosť a nízky obsah kalórií u väčšiny rýb. Preto je rybie mäso používané najmä na dietetické účely a tzv. „Light“ varmäsoy krmív.

Hoci ide o často kritizované zložky krmív, pravdou je, že pojem ryby a rybie deriváty môže zahŕňať suroviny od najlepších po najhoršie kvalitu. rybie derivátyvoprepsa.sk/ryby-ribie-derivaty“>ryby a rybie deriváty výrobci používají tento termín proto, aby neprozradili recept, a přitom používají velmi kvalitní surovinu i šetrný způsob zpracování.“>Niektorí výrobcovia používajú tento termín preto, aby neprezradili receptúru, a pritom používajú veľmi kvalitnú surovinu aj šetrný spôsob spracovania. Bohužiaľ na druhej strane sa u niektorých výrobkov pod rovnakým pojmom schováva odpad zo spracovania rýb, bohužiaľ nutrične nehodnotný, nepoužiteľný pre ľudskú potrebu. Záleží na zvyklostiach a predpisoch v danej krajine. Pod pojmom ryby a rybie deriváty sa často rozumie kvalitná surovina, ktorej zloženie (druh rýb) sa mení podľa sezónnosti. Seriózny výrobca uvádza druhy použitých rýb.

Ak je váš pes alergický na rybie mäso, radšej sa týmto krmivám vyhnite. Ale alergie na ryby sú veľmi vzácne, preto sa ryby môžu použiť ako hlavná zložka pri hypoalergénnych krmív.

<a name="zr">

Zrno

Obilniny, ktoré sa používaku v krmive pre psov.

| Mäso | Ryby a mäkýše | Zelenina | Ovocie | Bylinky | Doplnky krmiva | Prísady | Ďalšie zložky |

Kŕmna pšenica

Kŕmna ppšenica ako už názov napovedá, sa bežne používa na kŕmenie hospodárskych zvierat. Je to pšenica horšie kvality, ktorá by neprešla normami pre ľudskú spotrebu. Samozrejme pre ňu platí, že obsahuje lepok, problémy s tým spojené pozri odsek Pšenica. Každopádne odporúčame vyhnúť sa úplne krmivám, obsahujúcim kŕmnu pšenicu a to aj u inak úplne zdravých psov.

Kukurica

Kukurica býva používaná v krmivách pre psov ako alternatíva ovsa, jačmeňa alebo ryže. O obsah kukurice v krmivách sa vedú spory. Na jednej strane najmä výrobcovia krmív po práve obhajujú kukurici ako bohatý zdroj najmä sacharidov, porovnateľný s jačmeňom alebo ovsom. Odporcovia kukurica zase tvrdia, že kukurica je pre psov ťažko stráviteľná a majú pravdu. Kukurica obsahuje vyšší podiel škrobu ako ostatné obilniny a ako je známe, psy na rozdiel od ľudí nemajú v slinách enzým amylázu a preto škroby trávia až vo dvanástniku. Okrem toho vďaka horšie stráviteľnosti je kukurica potenciálnym alergénom. Špecialisti na výživu psov a veterinári preto často odporúčajú vyhýbať sa krmivám, obsahujúcim kukuricu.

Kukuričný glutén

Kukuričný glutén (niekedy tiež zvaný kukurkukuričný lepokedľajším produktom spracovania kukurice. Pre obsah bielkovín je veľmi obľúbený u výrobcov krmív, pretože energeticky môže suplovať bielkoviny z mäsa, pričom jeho cena je násobne nižšia. Bohužiaľ ale je pre psov oveľa horšie stráviteľný ako mäso a pre dlhodobú výživu preto mäsoodný. Navyše môže kukuričný lepok spôsobiť rad ochorení, ako sú napr. kožné problémy alebo tráviace ťažkosti. Odporúčame rozhodne sa vyhnúť krmivám s obsahom kukuričného gluténu a to najmä u citlivejších psov.

Obiloviny, cereálie

Všeobecný výraz cercereálieebo obilniny môže zahŕňať akúkoľvek obilninu, teda pšenicu, jačmeň, ryžu, ovos, kukuricu, raž atď.
ražass=““>Hoci
pojem obilniny alebo obiloviny môže byť zavádzajúci, pravdou je, že sa môže jednať o vysoko kvalitnú a vhodnú surovinu, rovnako tak ako odpad zo spracovania obilnín pre ľudskú spotrebu. Niektorí výrobcovia, u ktorých toto označenie povoľuje zákon tak môžu chrániť svoje know-how“ čiže výrobné tajomstvo, na druhej strane krmivo môže obsahovať nehodnotné a pre výživu psa úplne nevhodné suroviny, prípadne ich odpadové produkty.

Ovos

Ovos je obľúbenou zložkou výrobcov krmív, zvlášť tých kvalitných. Ovos je jedinou základnou obilninou, u ktorej nebol nikdy nájdený lepok, je teda vhodný aj pre výživu alergických psov. Obsahuje vitamín B1 a stopvitamínky mangán, horčík, selén a fosfor. selén=““>Uvarený ovos je pre psov relatívne dobre stráviteľný.

Proso

Proso, ako súčasť krmív je lepšou obilninou z hľadiska stráviteľnosti, tiež vďaka obsahu vitamínov skupiny B, železa a draslíka. Neobsahuje lepok a preto býva súčasťou hypoalergénnych krmív.

 

Pšenica

Pšenica je zdrojom pre výrobu kvalitnej bielej múky, jej výhodou je, že cesto z nej vyrobené sa dobre tvaruje a tak je obľúbeným spojivom v rôznych maškrtách a sušienkach. Bohužiaľ obsahuje lepok a preto, ak máte psa, alergického na lepok, čítajte pozorne zloženie nielen na krmive, ale aj maškrtách. Tým, ktoré obsahujú pšenicu, sa vyhnite. Lepok u citlivých psov, rovnako ako u ľudí, narúša sliznicu čriev a spôsobuje zlé trávenie a vstrebávanie živín. To okrem tráviacich ťažkostí obvykle vedie k problémom, spojeným so zlým vstrebávaním, či už sa jedná o metabolizmus, alebo, najmä u psov viditeľným, problémom s kožou a srsťou. Pšenica je zdrojom bielkovín, ktoré sú pre psy ešte ťažšie stráviteľné, než u ostatných obilnín. Pšenica ako surovina je pomerne lacná, preto je obľúbená u výrobcov krmív.

Pšeničné klíčky

Pšeničné klíčky súčasť zrná, obsahujúci všetok genetický materiál, podľa ktorého sa utvára celá rastlina. Okrem toho obsahujú veľké množstvo esenciálnych, najmä nenasýtených mastných kyselín, vitamínov rady B, vitamín E,vitamín horčík a fovitamín Eroti tomu neobsahuje žiadny škrob ani lepok a preto pšeničné klíčky neublíži ani psom,pšeničné klíčkyk a sú dobre stráviteľné.

 

Ryža biela (lúpaná)

Biela čiže lúpaná ryžaryžaan> je vlastne hnedá ryža, ktorá bola zbavená väčšiny hodnotných obsahových látok, ku ktorému dochádza pri procese, kedy sa ryža zbavuje otrúb, šupiek a klíčkov. Výsledná biela ryža je vlastne hlavne škrob a ako taká je pre psov horšie stráviteľná.

Ak výrobca výslovne neuvádza, že použitá ryža je hnedá čiže celozrnná, možno s istotou tvrdiť, že krmivo obsahuje bielu ryžu, nutrične nehodnú potravinu, ktorú psi zle trávia.

Ryža hnedá (celozrnná, nelúpaná)

Existuje rad druhov ryže od guľatozrnnej až po dlhozrnnú. Každý druh ryže sa na trh dostáva v dvoch formách: buď ako hnedá, celozrnná, nelúpaná ryža, ryžaalebo ako biela, lúpaná ryža.

Hnedá, čiže celozrnná ryža je v ľudskej strave považovaná za veľmi kvalitnú potravinu. Vzhľadom na rozdiely v trávení, je nutné ryžu pred podávaním psom dostatočne dlho variť, aby ju psy dokázali stráviť. Na druhej strane je hnedá ryža zdroj vitamínov rady B, železa, mangánu, horčíka a selénu. Obsahuje tiež nenasýtené omega 3 mastné kyseliny, dôležité nielen pre uchovanie zdravých ciev. Hnedá ryža obsahuje vlákninu, potrebnú pre zdravé trávenie. Hnedá ryža je obľúbenou surovinou mnohých výrobcov kvalitných krmív.

Ryžové klíčky

Zrnko hnedej ryže sa skladá zo štyroch základných prvkov: tvrdý vonkajší obal, vnútorný obal oplodia (pericarpium), vnútorné škrobovej vlastné zrnko (endospermum) – odstránením vonkajších vrstiev na endospermum vzniká biela ryža ryža„“>a konečne klíčokzárodočná časť zrna. Klíčok tvoria asi 2% celého zrna a obsahuje genetickú informáciu celé rastliny. Pri klíčení mu endospermum slúži ako zdroj živín. Hoci je klíčok najmenšia časť zrnka ryže, obsahuje veľmi vysoké množstvo vitamínu B, najmä B1 (tiamínu).

 

Ryžové otruby

Ryžové otruby sú síce odpadový produkt pri výrobe bielej ryže, ale paradoxne je to práve tá výživovo hodnotná časť ryže. Ryžové otruby, zbavené škrobovej časti zrna, obsahujú vitamíny skupiny B (nvitamíny B3 a B6), železo, mangán, horčík, selén a omega 3 nenasýtené seléné kyseliny a prírodné antioxidanty. Ryžové otruby (oplodie, klíček) sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, podporujúci zdravé trávenie.

Špalda

Špalda je veľmi stará odroda pšenice, ktorá vďaka minimálnym šľachtiteľským zásahom obsahuje viac dôležitých živín ako klasická pšenica. Jedná sa pšenicao vitamíny skupiny B, vitamíny vlákninu. Veľa psov, rovnako ako ľudí, ktorí neznášajú klasickú pšenicu, nemá žiadny problém so znášanlivosťou špaldy. Špalda, rovnako ako klasická pšenica, obsahuje lepok, nie je teda vhodná pre psov s celiakiou.

Špaldová bielkovina

Špaldová bielkovina obsahuje širokú škálu aminokyselín. Veľa psov, rovnako ako ľudí, ktorí neznášajú pšeničnú bielkovinu, nemá problém sa špaldovú bielkovinou. Súčasťou špaldovej bielkoviny je lepok, takže ak váš pes trpí neznášanlivosťou lepku, vyhnite sa krmivám, obsahujúcim špaldu alebo špaldovú bielkovinu. Vzhľadom k pôvodu psa odporúčame používať krmivá, ktorých zdroj bielkovín pochádza hlavne z mäsa, pretože rastlinné bielkoviny, či už zo zeleniny alebo obilnín sú pre psov ťažšie stráviteľné.

Raž

Raž patrí medzi obilniny s vysokou výživnou hodnotou, podobnú jačmeňu, avšak neobsahuje lepok. Preto krmivá s obsahom raže väčšinou vyhovujú aj psom, trpiaci alergiou na lepok. Hodnotnejšie je celozrnná variant tejto obilniny.

 

Zelenina

Pojem zelenina môže zahŕňať veľmi kvalitné, ale i menej kvalitné alebo výživovo bezvýznamné suroviny. Zámerom všeobecného označenia môže byť meniaca sa receptúra, kedy môžu byť využívané naozaj kvalitné suroviny, síce výživovo prázdne, zato pre výrobcov veľmi ekonomicky výhodné, ako repné odrezky, zemiaky alebo sójové bôby, prípadne odpad zo spracovania zeleniny, inak nevyužiteľný . Rozhodne odporúčame vyberať také krmivá, kde je použitá zelenina jasne špecifikovaná.

Zemiaková bielkovina

Zemiaková bielkovina je vedľajším produktom spracovania zemiakov a používa sa ako zdroj bielkovín v niektorých psích krmivách. Aj keď to nie je vyslovene zlá surovina, nemôže nahradiť bielkoviny, pochádzajúce z mäsa. Ďalej je potrebné si uvedomiť, že samotná zemiaková bielkovina nezemiaková bielkovinay navyše. Preto odporúčame sledovať, na akom mieste v zozname zložiek sa zemiaková bielkovina nachádza.

Zemiakový škrob

Zemiaky sú čím ďalej tým obľúbenejšia surovinou medzi výrobcami krmív, pretože vďaka zemiakovému škrobu držia všetky suroviny pekne pohromade. Aj keď odborníci vedú stále spor o využiteľnosti škrobu v psom krmive, je dôležité si uvedomiť, že ak sa miesto zemiakov použitý čisto zemiakový škrob, je to len a lezemiakový škrobký je pre psov prakticky nestráviteľný, ak je vo väčšom množstve . Sliny psov totiž neobsahujú amylázy, ako je tomu u človeka a tak k tráveniu škrobu dochádza až pôsobením tráviacich štiav v dvanástniku. Nie je tak dostatok času škrob stráviť a škrob v žiadnom prípade nie je prirodzenou zložkou potravy psov a psovitých šeliem. Takže ak je malé množstvo škrobu použité ako „technologická“ súčasť krmiva, vášmu psovi neublíži.

Zemiaky

Zemiaky na rozdiel od čistého zemiakového škrobu, obsahujú množstvo ďalších látok, ktoré sú pre psov prospešné. Jedná sa o vlákninu, vitamín C, B6 a vitamín. Hoci zemiaky (obzvlášť niektoré druhy) obsahujú značné množstvo škrobu, sú obľúbeným zdrojom výrobcov psích krmív. Sú totiž pomerne lacné a uľahčujú technologické spracovanie masy na výrobu granúl. Pretože škrob je čiastočne štiepený trávením na jednoduché cukry, nemali by psy s diabetom (cukrovkou) dostávať krmivo, obsahujúce zemiaky.

Odrezky z cukrovej repy

Odrezky z cukrovej repy sú odpadovým produktom pri spracovaní cukrovej repy a ako také sú veľmi lacné. Priamo sa ponúka možnosť, využiť ich ako „plnivo“ pri výrobe psích krmív. Repné odrezky neobsahujú žiadny cukor, ten je extrahovaný (vylúhované) pri procese výroby cukru a sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, ako rozpustné, tak nerozpustné. Hoci odborníci vedú spory o tejto surovine, nedošli zatiaľ k žiadnemu jednoznačnému záveru. Preto môžeme odporučiť iba dávať dobrý pozor, koľko repných odrezkov krmivo prípadne obsahuje. Pokiaľ nie je cukrová repa alebo dužina cukrovej repy uvedená na jednom z prvých miest vo výpočte surovín, nie je námietok proti jej obsahu v krmive.

Tapioka

Tapioka je druh škrobu, získavaný z koreňa rastliny maniok. Tapiok je považovaný za dobrú alternatívu zdroja sacharidov miesto obilnín (tzn. Grain-free varianty), ale všeobecne je to oveľa prijateľnejšie druh výplne krmív ako iné druhy škrobu.

 

Paradajky

Nie je veľa tak kontroverzných surovín, ako sú paradajky. Paradajky sú neoceniteľným zdrojom vitamínov A, C a K, rovnako ako vlákniny a minerálov ako molybdén, mangán, draslík a chróm.

Na druhej strane paradajky bývajú často napadnuté plesňovými chorobami, u nás najčastejšie plesňou zemiakovou a v produktoch spracovanie paradajok sa tak môžu vyskytnúť výtrusy alebo priamo plesňové mikroorganizmy. Veľmi dôležitá je preto dôsledná kontrola vstupných surovín. Je viac než pravdepodobné, že paradajky sú v krmivách od renomovaných výrobcov, ktorí sa sústredia na kontrolu vstupných surovín, vtedy sú paradajky veľmi prospešé.

 

Cesnak

Hoci cesnak je všeobecne vnímaný ako veľmi zdravá potravina, vysoké množstvo cesnaku v krmive môže byť pre psy nebezpečné. Preto ho niektorí výrobcovia nezaradia do receptúr krmív, čo je škoda, pretože cesnak obsahuje prírodné fytoncídy (látky podobné antibiotikám), ktoré majú antibakteriálne a antifungálne (pôsobí proti zárodkom plesní) účinky. Cesnak tiež pomáha proti črevným parazitom a dokonca dokáže odpudzovať aj kliešte. Bolo preukázané, že cesnak znižuje hladinu cholesterolu v krvi, ďalej hladinu krvného cukru (dôležité pre diabetikov) a pomáha zlepšovať hybnosť kĺbov, čo je zase výhodné pre starnúce psy.

Cesnak nie je bežne v krmivách obsiahnutý, aj keď niektorí výrobcovia ho už začli pridávať do receptúr. Ak by ste ho chceli vášmu psovi dodať, odporúčaná dávka je jeden strúčik na 10kg telesnej hmotnosti denne. Nájdete ho napríklad v Acane, ale aj iných krmivách. Toxické účinky cesnaku sa prejavujú až pri naozaj veľkých megadávkach.

 

Čakanka

Čakanka je v našich podmienkach hojne rozšírená burinna s modrými kvetmi. Najviac sa využíva jej hľuzovitý koreň a to na výrobu náhrady kávy – cigorka – ale má aj liečivé účinky.

Čakankové puky sú obľúbená zelenina nielen medzi gurmánmi. Zbierajú sa aj iné časti rastliny, ako napr. kvet pre svoje protizápalové účinky.

Čakanka obsahuje veľké množstvo kvalitnej vlákniny a inulínu, čo je jednoducho povedané, výborný zdroj živín pre saprofytickej (pre telo potrebné) baktérie, ktoré žijú v čreve a napomáhajú tráveniu potravy. Okrem tohto probiotického účinku čakanka blahodarne pôsobí na činnosť pečene, obličiek a sčakankalej z čakanky sa skúša ako antiparazitikum, na odstránenie parazitov z tráviaceho ústrojenstva.

Čakanku môžete v krmive nájsť pod označením extrakt z čakanky, extrakt z koreňa čakanky, ojedinele ako čakankový sirup. Čakanku ako súčasť psích krmív rozhodne odporúčame.

 

Mrkva

Mrkva je vynikajúcim zdrojom betakaroténu, z ktorého v organizme vzniká vitavitamínnevyhnutný pre uchovanie zdravých očí a správnu funkciu zraku. Okrem toho obsahuje veľké množstvo ľahko rozpustnej vlákniny, prírodných minerálov a antioxidantov. Po uvarení je mrkva pre psov veľmi dobre stráviteľná.

 

Rastlinná vláknina

Termínom rrastlinná vlákninakedy nie je špecifikovaný zdroj vlákniny, býva veľmi často označovaná vláknina z cukrových odrezkov (pozri odsek cukrová repa). Vláknina je pre trávenie veľmi prospešná, záleží na množstve, obsiahnutého v krmive. Avšak takto nejasne deklarovaný pôvod umožňuje výrobcom krmiva zmeniť receptúru podľa práve dostupnej, alebo cenovo výhodnej suroviny, čo môže byť problém u niektorých psov.

Rastlinné bielkovinové extrakty

Rastlinné extrakty bielkovín je len ďalší z termínov, ktorý nešpecifikuje skutočne použité suroviny pri výrobe krmiva. Termín rastlinné extrakty alebo rastlinné bielrastlinné bielkovinové extraktya zdroje surovín (ktoré rastliny boli použité pri výrobe) a už vôbec sa nedozviete, akým procesom boli bielkoviny získané. Väčšina procesov sú chemické hydrolýzy, ktoré sú veľmi vzdialené tomu, čo považujeme za „prirodzené“.

Rastlinné bielkoviny sú pre psov oveľa ťažšie stráviteľné ako bielkoviny, získané z mäsa. Navyše sú tiež veľmi ťažko využiteľné ako zdroj energie alebo aminokyselín. Pojem rastlinné bielkoviny najčastejšie zahŕňa tie najlacnejšie suroviny, ako je sója, kukurica alebo sójaica, čo u citlivých psov môže vyvolať tráviace a následne aj iné pšenicané ťažkosti.

Rastlinný olej

Rastlinný olej je všeobecné označenie pre všetky oleje rastlinného pôvodu. Najčastejšie výrobcovia psích krmív používajú lacnejšie varianty, ako je olej repkový, palmový alebo kukuričný. Spravidla sa používa ako alternatíva drahších olejov a tukov, ako sú živočíšne tuky, olivový alživočíšne tukylej. Ak si chcete byť istí, čo v skutočnosti obsahuje krmivo, hľadajte také, kde výrobca presne špecifikuje všetky suroviny.

Listová zelenina

Hoci označenie zelenina nie je príliš dôveryhodné, u listovej zeleniny toto neplatí. Či už výrobca použije niektorý druh listovej zeleniny (ktoré mimochodom všetky sú nutrične zaujímavé z hľadiska obsahu vitamínov, minerálov, enzýmov, aminokyselín, antioxidantov a vlákniny), alebo využije zelený ovos či jačmeň, dzelený ovosisty pšenice, nie je potrebné sa obávať alergické reakcie, pretože nebezpečný lepok je obsiahnutý v zrnách, nie listoch a stonkách týchto rastlín.

 

Yucca

Yucca je tučnolistá rastlina z čeľade agávovitých, vyskytujúce sa v púštnych oblastiach najmä Spojených štátov a Mexika. Okrem liečebných účinkov (protizápalový, zníženie cholesterolu v krvi, proti únave) má významné detoxikačné (čistiace) účinky. V krmivách pre psov sa využíva jej schopnosť podporovať trávenie a odstraňovať telu nebezpečné látky z organizmu. Vďaka lepšiemu tráveniu nezostávajú nestrávené zvyšky potravy v čreve a tým sa znižuje plynatosť a zmierňuje pach stolice. Dokáže zmierniť nepríjemný pach moču.

 

Vedľajšie produkty rastlinného pôvodu

Hoci deriváty rastlinného pôvodu, zahŕňajúce časti rastlín, semien, obilnín alebo zeleniny nemusia mať zlú kvalitu, ale výrobcovia týmto označením obchádzajú fakt, že ich zloženie sa v priebehu času mení. Často sa môže jednať vyložene o odpad, ktorý vzniká pri spracovaní rastlinných surovín pre ľudskú spotrebu. Bývajú označené aj ako „vedľajšie produkty spracovania rastlín“. Ak je váš pes citlivý na niektoré rastliny v kmive, vyhnite sa týmto krmivám.

Hrachový proteín

Bielkovina z hrachu je vedľajším produktom spracovania hrachu a používa sa ako zdroj bielkovín v niektorých psích krmivách. Aj keď to nie je vyslovene zlá surovina, nemôže nahradiť bielkoviny, pochádzajúce z mäsa. Ďalej je potrebné si uvedomiť, že samotná hrachová bielkovina nehrachová bielkovinany navyše. Preto odporúčame sledovať, na akom mieste v zozname zložiek sa hrachová bielkovina nachádza.

Hrachová múčka

Hrachová múčka je prášok, ktorý vznikol mletím pražených zŕn hrachu. Je bohatá na železo a vápnik a je zdrojom vlákniny. V malých množstvách je výbornou surovinou pri výrobe krmív pre psov. Ak je hrachová múčka použihrachová múčkarovina namiesto oveľa drahšieho mäsa, je toto krmivo pre psy nevhodné, pretože schopnosť tráviť bielkoviny rastlinného pôvodu je u psov oveľa nižšia, než je tomu u bielkovín z mäsa. Preto hlavnou súčasťou krmív pre psov vždy musí byť mäso.

Zelený jačmeň

Jedná sa vlastne o listy jačmeňa, ktoré sú v poslednej dobe vyhľadávaným zdrojom prírodných antioxidantov a protizápalových látok, takže sa používa ako doplnok stravy v humánnej aj veterinárnej medicíne. Rovnako ako listy ovsa alebo všeobecne listová zelenina, neobsahuje zelený jačmeň bielkovinzelený jačmeňasťou zrná, a tak môže byť výbornou alternatívou obilnín pre psov, citlivé na lepok.

 

Zelený ovos

Zelený ovos nie je rozšírenú súčasťou krmív, jeho prínos je podobný ako u zeleného jačmeňa alebo listovej zeleniny. Obsahuje kvalitnú vlákninu a rad vitamínov a minerálov, z ktorých niektoré fungujú aj ako prírodné antioxidanty (vit A, C, E).

 

Sladké zemiaky

V skutočnosti nejde o skutočné, bežné zemiaky, sladksladké zemiakyutrične úplne odlišné od bežných zemiakov . Obsahujú oveľa viac vlákniny , je to fantastický zdroj vitamínu A a je tiež bohatý na vitamíny C a B6 a niekoľvitamínyálov.

Hodnoty cukru sú tiež oveľa vyššie ako u bežných zemiakov, no napriek tomu nedávne štúdie ukázali, že sladké zemiaky môžu byť prospešné pre diabetikov, pretože môžu pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi a znížiť inzulínovú rezistenciu.

Tak, ako pre ľudí, aj pre psov sa sladké zemiaky vo všeobecnosti považujú za vysokokvalitný zdroj uhľohydrátov.

Lucerna

Lucerna je rastlina, podobne ako ďatelina, hhrášok fazuľa a podľa toho, koľko jej je v krmive, môže to byť prospešné, ale aj nevhodné.

Celkove je lucerna považovaná za superpotravinu pre ľudí a v malých množstvách môže byť pre našich psov veľmi prospešná. Je to dobrý, prirodzený zdroj množstva živín vrátane množstva vitamínov a minerálov – najmä železavitamínku, mangánu, vitamín A, C, E a niekoľko vitamínov B, rovnako ako kvalitnej vlákniny .

Pretože lucerna tiež obsahuje pomerne vysoký podiel bielkovín , môže sa tiež použiť vo väčších množstvách ako doplnok k proteínom. Vzhľadom na to, že psi všeobecne oveľa lepšie stávia mäsové bielkoviny ako rastlinné formy, tento spôsob využitia neodporúčame.

Býva pravidlom, že ak vidíte lucernu uvedenú v hornej polovici zoznamu zložiek, je pravdepodobné, že je tam ako lacný zdroj bielkovínčo je nežiadúce a mali by sme sa tomu vyhnúť. V dolnej polovici je oveľa pravdepodobnejšie, že je len doplnkom na poskytnutie hodnotných mikroživín a vtedy nie je dôvodom na obavy.

Mrlík čílsky (Quinoa)

Mrlík čílsky, alebo Quinoa je jednoklíčnolistá rastlina, pripomínajúca obilniny, niekedy sa označuje ako pseudozrno. Na rozdiel od klasických obilnín neobsahuje lepok a obsahuje esenciálne aminokyseliny a stopové prvky ako mangán, horčík a meď. Teoreticky by Quinoa nemala vyvolávať alergické reakcie, pretože je používaná vo veľmi malej miere. Často dostáva prívlastok „superpotravina“.

 

Repkový olej

Na vhodnosti repkového oleja sa odborníci na psiu výživu doteraz nezhodli. Repkový olej je síce prínosom vďaka obsahu omega 3 nenasýtených mastných kyselín, na druhej strane obsahuje kyselinu erukovú, ktorá pri pokusoch na zvieratách preukázala, že môže vyvolať myokardiditu (zápal srdcového svalu), myokardiálnej fibrózu (zhustenie nefunkčné tkaniva v srdcovom svale) a hromadenie lipidov v srdci. V súčasnej dobe sa šľachtí druhy repky, ktorá máú nízky obsah kyseliny erukovej. Nebola publikovaná žiadna štúdia, ktorá by potvrdila alebo vyvrátila nepriaznivé účinky repkového oleja na zdravie psov.

Sója

Sójové bôby (sójsójaójový proteín) majú vysoký obsah bielkovín, takže sa často pridávajú do krmív ako lacná náhrada mäsa. Bohužiaľ ale žiadna rastlinná bielkovina nemôže psom nahradiť bielkoviny, pochádzajúce z mäsa. Alergia na sóju a sójovú bielkovinu sú medzi alergickými psami pomerne časté. Ak máte psa s citlivejším žalúdkom alebo potravinovou alergiou, rozhodne vám odporúčame vyhnúť sa krmivám, obsahujúcim sóju v akejkoľvek podobe.

Slnečnicový olej

Slnečnicový olej je lisovaný zo semien slnečnice a je považovaný za jeden z kvalitnejších a zdravie prospievajúcich olejov, ktorý môže byť použitý ako súčasť krmív pre psov. Má vysoký obsah vitamínu E – významného antioxidantu a obsahuje veľmi málo nasýtených mastných kyselín.

 

Borákový olej

Olej z Boráku lekárskeho je vynikajúcim zdrojom esenciálnej gam-linolénovej kyseliny, ktorá má protizápalové účinky a využíva sa najmä pri chronických zápaloch, napr. Na zmiernenie bolestí pri artróze kĺbov u starých, alebo chorých psov. Má výborný efekt tiež pri kožných problémoch.

 

Brusnice

Brusnice obsahujú veľké množstvo vitamínu C a prírodných antioxidantov. V humánnej medicíne sa používajú ako prevencia infekcií močových ciest. Bráni zachytávaniu patogénnych mikroorganizmov na sliznicu steny močového ústrojenstva a rovnaký efekt majú aj v močovom ústrojenstve zvierat.

 

Extrakt z hroznových jadier

Extrakt z hroznových jadier obsahuje silné antioxidanty, ktoré podporujú činnosť imunitného systému. Pre svoj protizápalový účinok sa využívajú najmä na zmiernenie alergických problémov s kožnými prejavmi. Pozor, nemožno nahradiť celými hrozno, pretože to je vo väčšom množstve pre psov toxické. Hoci presná toxická dávka nie je stanovená, už niekoľko guľôčok vínneho hrozna alebo hrozienok môže nenávratne poškodiť obličky.

 

Ľanové semeno

Ľanové semeno obsahuje vysoko kvalitnú vlákninu a lignany (prírodné antioxidanty), stopové prvky a omega 3 nenasýtené mastné kyseliny. Toto zloženie má celý rad blahodárnych účinkov, od prevencie rakovinových procesov, cez zlepšenie činnosti srdca a ciev až po zlepšenie kvality srsti a mnohé ďalšie.

 

Vlčí bôb

Vlčí bôb, alternatíva sójových bôbov sa niekedy využíva ako lacný zdroj bielkovín v krmivách pre psov. Pretože ale nikdy nemôže nahradiť bielkoviny, pochádzajúce z mäsa, nemožno ho odporučiť.

Olivový olej

Olivový olej obsahuje rad antioxidantov, napr. Vitamín E, nenasýtené mastné kyseliny a má priaznivý vplyv na zdravie nielen u človeka, ale tiež samozrejme u psov. Pravidelným používaním olivového oleja možno zlepšiť kvalitu kože, srsti a vyhnúť sa nepríjemným kardiovaskulárnym poruchám (poruchy funkcie srdca a ciev).

 

Psyllium

Psyllium, niekedy označované ako indická vláknina sú v skutočnosti šupky semien skorocelu a pridávajú sa do krmív pre psov ako vynikajúci zdroj vlákniny pre dobré trávenie.

 

Cícer

Cícer je zdravá a bezlepková strukovina. Je vhodná pre ľudí, rovnako ako aj pre psov. Obsahuje plnohodnotné živiny, ktoré obohacujú telo a organizmus psa. Avšak treba podotknúť, že je to strukovina, rastlinného pôvodu, čo znamená, že nadmerné množstvo v krmive pre psov nie je prospešné. Opäť treba pripomenúť pravidlo, že ak je uvádzaný na začitku zoznamu surovín, môže byť použitý ak lecnejší zdroj bielkoviny. Ak je uvedený ku koncu v zozname, je pravdepodobné, že je ako doplnok pre jeho výborné vlastnosti.

Obsahuje bielkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu, draslík, vápnik, horčík, zinok, fosfor, sodík, železo, meď, mangán, selén, vitamíny A, B, C, E, K, kyselina listová, kyseliselénntovitamínyomega-3 a omega-6 mastné nenasýtené kyseliny a betakarotén.

Cícer zvyšuje obranyschopnosť, prečisťuje telo, zlepšuje trávenie, zlepšuje pravidelné vyprázdňovanie, zasýti na dlhšiu dobu, podporuje metabolizmus, pomáha pri žalúdočných problémoch, prevencia proti osteoporóze, rakovine, kardiovaskulárnym chorobám, znižuje vysoký cholesterol v krvi, normalizuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje príznaky kožných ochorení, podporuje rast zdravých kostí, pazúrov a zubov, podporuje dobrý zrak. Vhodný pre aktívne psy.

Diablov pazúr (harpagophytum procumbens)

Harpagofyt ležatý, niekedy tiež nazývaný ľudovým názvom „Diablov pazúr“, je úspešne používaný na liečbu artritídy, pretože znižuje bolestivosť a zlepšuje hybnosť postihnutých kĺbov. V krmivách pre psov je používaný len veľmi zriedka, vzhľadom k jeho pomerne vysokej cene.

 

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje veľké množstvo antioxidantov, blahodárne pôsobiacich na kardiovaskulárny systém (srdce a cievy), pôsobí protizápalovo a znižuje nebezpečenstvo vzniku a rastu nádorových buniek. Tiež bolo zistené, že spolu s telesným pohybom zvyšuje energetický výdaj a hodí sa preto ako doplnok krmív pre psov trpiacich obezitou alebo sklonom k obezite.

 

Byliny

Zloženie bylinnej zmesi, ktoré výrobca neuvedie či už z dôvodu chrániť receptúru alebo kvôli zakrytiu skutočného zloženia bylín, nebudí dôveru. Byliny majú rozličné obsahové látky a tým aj pôsobenie na organizmus môže byť široké a bez znalosti obsahu zmesi nepredvídatelné. Rozhodne neodporúčame krmivá, uvádzajúce na obale iba lakonickú informáciu „byliny“.

Rozmarín

Rozmarín sa niekedy používa vo forme celej rastliny ako doplnok krmiva, niekedy vo forme oleja, ktorý je prírodným konzervačným prostriedkom. Rozmarínový olej obsahuje totiž antioxidanty, ktoré dokážu účinne zabrániť žltnutiu olejov a tukov, obsiahnutých v krmive. Antioxidanty v ňom obsiahnuté znižujú nebezpečenstvo vzniku rakovinového bujnenia, cestou neutralizácii voľných radikálov.

Pretože rozmarín má stimulačné účinky, rozmarínča podávať ho sa psom, trpiacich epilepsiou, pretože zvyšuje pravdepodobnosť vzniku záchvatu. Tiež gravidné suky by nemali dostávať rozmarín, jeho pôsobenie na maternicu môže zvyšovať pravdepodobnosť kontrakcií maternice a predčasnému pôrodu šteniat.

 

Žen-šen (Ženšen päťlistý)

Žen-šen, alebo ženšen je exotická liečivá bylina, ktorej hlavným účinkom je celkové povzbudenie organizmu, prejavujúce sa na mnohými spôsobmi. Rovnako ako u ľudí, aj u psov sa môže s úspechom použiť do zmesí pre seniorov, práve pre svoj povzbudzujúci účinok.

 

Luteín a zeaxantín

Luteín a zezeaxantíne potrebný na to, aby pes dobre videli. Sú to najdôležitejšie antioxidanty pre zrak a mozog psa a je to ďalší dôvod, prečo by malo krmivo obsahovať zelenú listovú zeleninu.

Luteín a zeaxantín sú dva karotenoidy, antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v oku vo veľkej koncentrácii. Tieto dôležité živiny obsahuje hlavne zelená listová zelenina, ale v menšom množstve aj iné potraviny. Veľa štúdií preukázalo, že luteín a zeaxantín znižujú riziko chronickýluteínf=“https://krmivoprepsa.sk/lutein-a-zexantin“>luteín a zeaxantíntane makulárnej degenerácie a kataraktov (šedých zákalov).

Luteín a zeaxantín ovplyvňujú intelektuálne procesy – učenie, chápanie prostredníctvom skúseností a zmyslov.

 

 

Uhličitan vápenatý

Uhličitan vápenatý je široko používaný výrobcami krmív pre doplnenie vápnika v krmive, menej často k zníženiu kyslosti, ako farbivo, proti spekaniu granúl alebo ako stabilizátor. Môže pochádzať z rôznych zdrojov, napr. kostnej múčky, ustríc, mletého vápenca alebo dolomitu.Uhličitan vápenatý sa vo veterinárnej aj humánnej medicíne používa na zmiernenie ťažkostí pri syndróme dráždivého čreva. Nadmerné používanie vápnika sa neodporúča, kvôli nepriaznivým účinkom príliš vysokej hladiny vápnika na organizmus. Vápnik sa totiž okrem kostí môže začať usadzovať v mäkkých tknivách, kam rozhodne nepatrí.

Chondroitín

Chondroitín vo forme chchondroitínulfátu je prirodzenou súčasťou chrupaviek, preto je v malom množstve prítomný prakticky vo všetkých krmivách. Má protizápalové účinky a blokuje enzýmy, degradujúce chrupavku pri osteoartróze. Preto je súčasťou radu kvalitných krmív, určené špeciálne pre psy – seniorov. Nahrádzať tieto špeciálne krmivá variantom light je chybou, riešením môže byť pridanie špeciálnych produktov, obsahujúcich chondroitín. Väčšie množstvo chondroitínu tiež obsahujú krmivá pre psov väčších plemien alebo pre šteňatá väčších plemien, kde podporujú priaznivý vývoj chrupaviek kĺbov. Ak je chondroitín dodaný do krmív, jeho zdroj je prírodný, väčšinou hovädzie, alebo hydinové chrupavky.

 

Síran meďnatý (modrá skalica)

Síran meďnatý je kontroverzná súčasť krmív pre psov. Hoci meď je životne dôležitý prvok (nedostatok medi spôsobuje chudokrvnosť a u mláďat spomalenie duševného vývoja), organizmus psa, rovnako ako u ľudí, si ju nevie sám vyrobiť. Meď sa prirodzene vyskytuje v potrave, ako sú pečeň, kôrovce, droždie, opečeňvlokôrovceliny, orechy, huby. Pretože síran a ostatné zlúčeniny medi sú považované vo vyššom množstve za toxické, je oveľa bezpečnejšie, ak krmivo obsahuje dodanú meď vo forme chelátu.

Metionín

Metionín je jedna z aminokyselín, základný stavebný prvok bielkovín. Znižuje pH moču a tak zabraňuje tvorbe močových kameňov a zároveň moč nie je tak agresívny voči napr. trávniku.

FOS

Najznámejším FOSfructo oligosacharid je inulín, probiotikum, čiže potrava pre črevné baktérie, ktoré majú za úlohu rozkladať potravu tak, aby ju črevné bunky dokázali vstrebať. Najčastejším zdrojom FOS je čakanka, niekedy sa čakanka tiež z obilnín. Odporúčame venovať pozornosť nielen obsahovým látkam krmív, ale aj zdrojom, z ktorých pochádzajú.

 

L-karnitín

L-karnitín je jedna z aminokyselín, základných stavebných kameňov bielkovín, ktorá má zásadnú úlohu v metabolizme tukov. Je prirodzene produkovaný živočíšnymi bunkami a dá sa teda nájsť v každom psom krmive – avšak záleží na zložení. Ak je hlavnou zložkou mäso, L-karnitín bude obsiahmäso v dostatočnom množstve. L-karnitín sa všeobecne odporúča užívať ako doplnok stravy pri srdcových poruchách alebo u psov s nadváhou.

Lyzín

Lyzín je esenciálna aminokyselina, čo znamená, že si ho pes nedokáže sám vytvoriť a musí byť dodaný s potravou. Lyzín ako základná esenciálna aminokyselina je prítomný v každej živočíšnej bunke, teda v mäse. V krmivách, kde je základnou zložkou mäso, netreba lyzín dodávaťmäsoetože je tulyzínodzene v dostatočnom množstve. Niektorí výrobcovia ho dodávajú vo forme potravinového doplnku, obzvlášť u krmív, obsahujúcich viac rastlinných bielkovín, než živočíšnych – čo ale nie je úplne najlepší spôsob kŕmenia psov.

MOS

Mannan oligosacharid je probiotikum, ktoré sa získava z bunkovej steny kvasiniek. Je veľmi obľúbeným doplnkom krmív, pretože podporuje rast saprofytických (priateľských) baktérií v čreve a tým podporuje zdravé trávenie a následné vstrebávanie potrebných živín.

 

MSM

Metyl-sulfonyl-metán je prirodzený produkt kôry borovíc, ktorý má protizápalové účinky a osvedčil sa v prevencii a liečbe osteoartrózy.

 

Nukleotidy

Nukleotidy sú základné stavebné kamene nukleových kyselín DNA aj RNA. Pri každom rozpade bunky sa uvoľňujú, aby mohli byť znovu použité k syntéze nových nukleových kyselín, ktoré sú nositeľkami genetickej informácie v jadrách každej bunky. Nukleotidy sú niektorými výrobcami dodávané do krmív, údajne preto, že zlepšujú trávenie, nie je to ale bezpodmienečne nutné, pretože ich je v organizme dostatok. Dodanie nukletiodů môže mať svoj význam v rekonvalescencii po úraze k rýchlejšej obnove tkaniva.

Taurín

Taurín je prirodzene sa vyskytujúca aminokyselina, obsiahnutá hlavne v morských plodoch a mäse. Nie je esenciálnou, čo znamená, že si ho organizmus psa vie sám vytvoriť. Existujú štúdie, ktoré dokazujú priaznivý účinok taurínu pri srdcových ťažkostiach. Niektorí výrobcovia ho pridávajú do krmív. Otázkou potom je, či radšej nezvoliť krmivo s vyšším obsahom mäsa

 

Treonín

Treonín je esenciálna aminokyselina, čo znamená, že si ho organizmus psa nevie sám vyrobiť. Treonín je prirodzene prítomný v živočíšnych bunkách, takže, ak má krmivo dostatočný obsah mäsa, nie je nutné treonín do krmiva pritreonín

Vitamíny a minerály (zmes)

Väčšina výrobcov obohacuje krmivá komplexom (zmesou) vitamínov a minerálov. Je to logické, ak uvážime extenzívny chovy zvierat a pestovanie potravín, aj keď samozrejme odporcovia obohacovania krmív namietajú, že to nie je prirodzené. Samozrejme, že nie je, ale zabezpečiť dostatok vitamínov a minerálov v suchých i vlhkých krmivách, ak uvážime nestabilitu napr. prírodného vitamínu C, nedá sa povedať, že je to zlé. Naopak nedostatok niektorých vitamínov môže spôsobiť zdravotné problémy, či už v období rastu šteniat, alebo v dospelosti. Je na každom majiteľovi psa, aby zvážil pre a proti.

Tokoferoly

Tokoferoly (súbor vvitamínv, označovaný ako vitavitamín Eú najčastejšie používané antioxidanty v krmivách. Sú bezpečnú variantom chemických (umelých) antioxidantov a konzervačných látok. Ich schopnosť spomaľovať žltnutie tukov je daná ich antioxidačnými vlastnosťami, ktoré sú využívané výrobcami krmív.

 

Glukosamín

Niekedy tiež gglukosamín/span> sulfát je doplnok stravy, odporúčaný pre starých ľudí, ktorý dokáže zmierniť prejavy artrózy kĺbov a znižuje bolestivosť artritických kĺbov. Glukosamín v malom množstve je prospešný aj pre zdravé kĺby, rovnako tak ako pre šteňatá v období rastu, kedy obzvlášť u veľkých plemien dochádza vplyvom rastu k zaťažovaniu kĺbov, ktoré nerastú tak rýchlo, ako svalová hmota.

Keďže je glukosamín prirodzenou súčasťou kostí a kĺbov, vyskytuje sa v malom množstve prakticky vo všetkých krmivách. Pridaný glukosamín v krmivách zvyčajne pochádza zo škrupín kôrovcov (mušle, krevety, kraby). Pokiaľ máte doma šteňa väčšieho než stredného plemena alebo starnúceho psa, overte si, že vaše krmivo obsahuje pridaný glukosamín.

 

Soľ (chlorid sodný, NaCl)

Chlorid sodný čiže kuchynská soľ soľ href=“https://krmivoprepsa.sk/sol“>NaCl) sa pridáva pre zvýraznenie chuti krmiva. Soľ je prirodzenou súčasťou zložiek krmiva a akákoľvek pridaná soľ do krmiva pre psov jednoducho nepatrí. U psov, ktorí majú predispozíciu k vyššiemu krvnému tlaku alebo srdcovým ochorením môže trvalý zvýšený prísun soli do organizmu vyvolať kardiovaskulárne ochorenia. U ostatných psov soľ v krmive môže vytvárať závislosť na krmive, čo je rovnako škodlivé pre psov, ako pre ľudí.

Špeciálne prísady

Existujú štáty, ako napríklad Veľká Británia, kde výrobcovia krmív majú povinnosť uvádzať zhruba zloženie krmiva, ale nie sú zo zákona povinní uvádzať všetky zložky. Mnohé z nich to využívajú pre ochránenie receptúry, ale ruku na srdce, sú tiež výrobcovia, ktorí zloženie neuvádzajú zámerne, pretože spracúvajú doslova odpad priemyselného spracovania potravín. Nemôžeme s pokojným svedomím odporučiť krmivo, ktorého zložky nie sú na obale jednoznačne uvedené.

Umelé farbivá

Na začiatku 50. rokov boli preukázané účinky niektorých umelých farbív, používaných v potravinárskom priemysle, na správanie detí. Zistilo sa, že hyperaktivita (tzv. Syndróm ADHD), čiže ľahká mozgová dysfunkcia (porucha pozornosti). Nie je dôvod sa domnievať, že psy budú reagovať inak.

Umelé farbivá, ktoré nepochádzajú z prírodných zdrojov, sú často ropnými produktami a pretrvávajú v organizme alebo v prírode aj niekoľko desaťročí. Organizmus sa ich nedokáže úplne zbaviť. To je alarmujúce. Žlť, tatrazin, oxid titaničitý a ďalšie sú v krmivách pre psy úplne zbytočná, pretože, ako vieme, psi nemajú rozvinuté farebné videnie a ide len o snahu výrobcov krmív prilákať pozornosť majiteľov zvierat, ktorí sa môžu domnievať, že farebná zmes granúl obsahuje prirodzene farebné zložky ako mrkva, mäso, špenát a ďalšie. Psovi je naozaj jedno, či sú granule hnedé, zelené alebmäsorvené. Orientuje sa čuchom a chuťou.

Odporúčame vyhnúť sa krmivám, kde výrobca neuvádza druh farbív, alebo uvedie len „farbivá“, „umelé farbivá“ alebo vyšpecifikuje tzv. Éčka bez bližšieho vysvetlenia. Niekedy tiež výrobca vysloveumelé farbivánie sú použité umelé farbvá ani chemické konzervanty.

Umelé konzervačné látky

Konzervačné zložky sú látky, pridané ku krmivu v štádiu výroby za účelom spomalenia znehodnocovnia krmiva. Môžu pochádzať z prírodných zdrojov, ako napr. Vitamín E (alfa tokoferol) alebo rozmarínový olej, alebo môžu byť syntetizované chemicky. Medzi najdôležitejšie konzervačné látky patria ankonzervačné látky úlohu spomaliť oxidačné procesy, ktoré spôsobujú oxidáciu, čiže žltnutie tukov. Pri nesprávnom skladovaní krmív je tento proces urýchlený a v krmive môže byť tuk potuchnutý aj napriek tomu, že neuplynul čas použiteľnosti.

Umelé konzervačné látky preukázali svoj nepriaznivý vplyv na organizmus. Napr. E324 (ethoxyquín, emulgátor) spôsobuje alergie, kožné problémy, poruchy správania, E320 a E321 (BHA a BHT), používané ako antioxidanty, stabilizátory a dochucovadlá majú karcinogénne účinky (vyvolávajú vznik rakovinového bujnenia), E202 (sorbát draselný) dráždi oči, kožu a dýchacie cesty.

Ak krmivo obsahuje umelé konzervanty, je výrobca vždy povinný to uviesť na obale. Bohužiaľ sa môžu skrývať pod zdanlivo nevinnými názvami, ako „konzervačné látky“, EU povolené konzervačné látky „,“ dofarbená „,“ aróma “ a podobne. Niekedy nemusí byť konzervant uvedený v zozname hlavných zložiek, ale až na konci zoznamu analytických zložiek.

Odporúčame vyberať krmivo, na ktorom je výslovne uvedené, že neobsahuje umelé konzervanty ani farbivá, prípadne je uvedené, že obsahuje len prírodné konzervačné látky.

[/simple_tooltip]

Prírodné farbivá

Je nutné pripomenúť, že farbenie krmív pre psov je z hľadiska psa úplne iracionálne a slúži iba na nalákanie majiteľa. Psy totiž farby nerozoznávajú. Výrobcovia často používajú namiesto umelých farbív prírodné farbivá, ktorprírodné farbivážiarivé farby, ako umelé farbivá, ale majú za úloumelé farbivápotenciálneho zákazníka. Je potrebné si uvedomiť, že niektoré prírodné zložky krmív sú farebné a môžu zafarbiť výsledný produkt, ako napríklad červená repa, ktorá je výborným zdrojom vláknina, ale v kvalitných krmivách nie je použitá kvôli farbe. Ďalšie prírodné farbivá, ako kurkuma, karamel, papriky alebo hrozno síce krmivo zafarbia, ale iný prínos nemajú. Niektoré, ako napríklad hrozno môžu byť pre psa jedovaté, hoci nepatrí medzi umelé farbivá. Akékoľvek dofarbovanie krmiva je teda úplne bezpredmetné, ale pozor, v niektorých prípadoch môže psovi aj uškodiť.

Prírodné konzervačné látky

Konzervačné látky zabraňujú znehodnoteniu krmiva. Antioxidanty sú konzerkonzervačné látkyzabraňujú oxidácii, ktorá sa prejavuje najmä žluknutím tuku, obsiahnutého v krmive.

Prakticky všetky krmivá, ktoré nie sú určené na okamžitú spotrebu, obsahujú nejaké konzervanty. U tzv. „Lowcost“ čiže lacných krmív sú to často umelé konzervačné látky, čo ale neumelé konzervačné látkyaj v krmivách vyšších cenových kategórií. Výrobcovia čoraz viac dávajú prednosť prírodným konzervantom a antioxidantom, napr. Vitamín E (alfa tokoferol), vitamín C (kyselina askorbová) alebo rozmarínový olej, ktvitamínmaľujú žltnutiu a tým znehodnoteniu krmiva. Prírodné antioxidanty majú kratší účinok než umelé, pretože mechanizmom ich účinku je oxidácia samotných antioxidantov. Logicky, ak je vyčerpaná kapacita prírodného antioxidantu, začína oxidačný proces tukov. Odporúčame sledovať na obaloch dátum odporúčanej spotreby, ale upozorňujeme aj na nutnosť dodržiavať podmienky skladovania, aby sa proces žltnutiu neurychlil.

 

Kyselina fosforečná

Kyselina fosforečná (E338) je číra bezfarebná tekutina, používaná najmä k okysleniu a ako emulgátor. Je obsiahnutá najmä v nápojoch typu Coca-Cola, Pepsi-Cola a podobných. Kyselina fosforečná sa používa aj na odfarbenie.

Kyselina fosforečná preukázateľne znižuje hustotu kostí a preto sa neodporúča ako bezpečný konzervačný prostriedok na použitie v ľudských potravinách. Psy síce nežijú tak dlho, ako ľudia, aby sa úplne rozvinula osteoporóza, napriek tomu odporúčame sa vyššiemu obsahu kyseliny fosforečnej radšej vyhnúť.

Propylénglykol

Propylénglykol je absorpčná látka, ktorá účinne viaže vodu a môže preto byť použitý vo vlhkých a polovlhkých krmivách k udržaniu vlhké konzistencie. Vzhľadom k svojim antibakteriálnym a antimykotickým (proti plesňovým) vlastnostiam by mohol byť vhodnou konzervačnou látkou.

Hoci je propylénglykol schválený pre použitie pre ľudí a psov, je veľmi kontroverzný pre použitie v krmivách pre mačky, pretože spôsobuje ťažkú hemolytickú anémiu. Viaže sa totiž v červených krvinkách, kde vytvára inklúzie, denaturující hemoglobín.

Niektoré štúdie poukazujú na schopnosť propylénglykolu vyvolávať alergie a alergické astma. Používa sa ako súčasť nemrznúcich zmesí do áut a v lietadlovom priemysle. Preto nebudí príliš dôvery ako konzervačná látka v krmivách.

Tripolyfosforečnan sodný (E451)

Tripolyfosforečnan sodný (SPTT, E451) sa pridáva do krmív pre psov ako konzervačný prostriedok, ktorý má za úlohu udržať krmivo dlhšie vlhké a napohľad čerstvé.

Hoci je SPTT považovaný za bezpečnú látku, podľa amerického Národného inštitútu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci je potenciálny neurotoxín a látka, dráždiace kožu.

Odporúčame sa vyvarovať krmív, obsahujúcich SPTT (E451), obzvlášť, ak má váš pes citlivejší kožu.

Hexametafosfát sodný (E452i HMP)

Hexametafosfát sodný (Sodium hexametaphosphate) môžeme nájsť v niektorých krmivách ako zmäkčujúce látku, ktorá má napomôcť znížiť množstvo zubného kameňa. Aj keď HMP v tomto smere pomerne účinný, je to dosť kontroverzná zložka, pretože HMP je dráždivá látka, ktorú kritizujú zástancovia zdravého kŕmenia.

Prostriedok Calgon k rozpusteniu vodného kameňa bol pôvodne vyrábaný z čistého hexametafostátu sodného a jeho receptúra musela byť zmenená kvôli obavám o životné prostredie.

Klinoptilolit sedimentárneho pôvodu

Klinoptilolit sedimentárneho pôvodu, prírodná doplnková kŕmna látka, ktorý pôsobí ako multifunkčná prírodná balastná látka, vyviazovač záťaží. Na základe selektívneho adsorbčného účinku viaže neželané látky ako čpavok, amonium, kadmium, olovo a mykotoxíny. Vyvoláva antistresový účinok v rámci tráviaceho traktu, čo vedie k zvýšeniu výkonu. Viazanie voľnej vody v krmive znižuje riziko rastu plesní a následne mykotoxínov. Pravidelné aplikovanie zabezpečí lepšie využitie výživných látok, detoxikáciu organizmu, úpravu pH v tráviacom trakte zvierat a znižuje zaťaženie organizmu.

Klinoptilolit je prírodný minerál vulkanického pôvodu, ktorý usporiadaním svojej kryštalickej mriežky vykazuje niekoľko pozoruhodných vlastností ako pórovitosť, iontová aktivita a hydroabsorbciaa je jedným z mála minerálnych látok v prírode s negatívnym nábojom. Pri styku s kladne nabitými toxickými látkami pôsobí ako magnet, ktorý ich priťahuje a potom ako huba, ktorá ich pohlcuje do svojej konštrukcie. Na základe selektívneho adsorbčného účinku viaže neželané látky ako ťažké kovy, mykotoxíny, baktérie, vírusy a pomáha likvidovať zápaly. Regeneračne pôsobí na bunkovej úrovni, vyvoláva antistresový účinok v rámci tráviaceho traktu, viazanie voľnej vody v krmive znižuje riziko rastu plesní a následne mykotoxínov. Obsahuje dôležité minerály ako kremík, železo, hliník, mangán, vápnik, fosfor, sodík, zinok, meď, draslík atď.

Pri prechode tráviacim traktom nasáminerályba všetky toxické látky, jedy, plesne, zápaly, vajíčka parazitov, malé i veľké parazity. Tie potom cez hrubé črevo – konečník, vynesie prirodzenou cestou von z tela. Môžeme teda povedať, že hlavnou úlohou klinoptilitu je detoxikácia organizmu. Čo je detoxikácia? Je to očistný a ozdravný proces, pri ktorom sa telo zbavuje škodlivých látok, ktoré ho zaťažujú ako fyzicky tak aj psychicky. Detoxikácia slúži k obnoveniu rovnováhy v organizme, ktorá najviac podporuje jeho regeneračné a samoliečivé schopnosti. Detoxikáciou sa harmonizuje organizmus, zvyšuje jeho energia a pomáha organizmu aby sa vyliečilo samé.

 

Drevené uhlie

Drevené uhlie absorbuje nadbytočný plyn a často sa odporúča na zmiernenie vetrov a nadúvania u psov. Na rozdiel od dreveného uhlia na grilovanie sa jedlá forma musí „aktivovať“ vysokými teplotami a parou predtým, ako sa môže použiť v krmve. Aktivované uhlie môže pochádzať z viacerých zdrojov vrátane dreva, kokosových škrupín, rašeliny a bambusu.

 

Kragenan

Karagén je extrakt z morských rias, ktorý sa používal ako potravinová prísada už celé stovky rokov. Je široko používaný v priemysle krmív pre domáce zvieratá, najmä v mokrých potravinách, ako gélovacie, zahusťovacie a stabilizačné činidlo. Napriek svojmu rozšírenému používaniu a dlhodobému dedičstvu je však karagén citovaný mnohými ako jedna z najviac potenciálne problematických doplnkových látok.

Celý rad štúdií spája karagénan s potravinami (známy aj ako nerozložený karagén alebo len CGN) s gastrointestinálnym zápalom, ako aj s vyššou mierou intestinálnych lézií, ulcerácií a dokonca malígnych nádorov. Degradovaný karagenan (dCGN) je však oveľa účinnejší. Je to široko uznávaný karcinogén a bežne sa používa na vyvolanie zápalu u laboratórnych zvierat, aby vedci dokázali testovať protizápalové lieky. Existuje určitá obava, že kyslé prostredie žalúdka môže degradovaťť karagénan na výrobu potravín na vytvorenie dCGN.

Zatiaľ čo karagén ako potravinový doplnok je stále povolený ako potravinová prídavná látka pre spotrebu zvierat i ľudí, v EÚ sa z bezpečnostných dôvodov zakazuje pridávať do dojčenskej výživy.

Pokiaľ ide o nás, karagénové výhody by nikdy nemohli vyvážiť potenciálne nevýhody a riziká, preto neodporúčame krmivá s jeho obsahom.

Selenát sodný, Seleničitan sodný

Selén je nevyhnutný pre zdravie našich psov. Jeho nedostatok môže byť veľmi škodlivý, takže kompletné potraviny musia obsahovať aspoň nejaký selén. Môže byťselénodzenou súčasťou zložiek (napríklad slnečnicové semená, celoznnné obilniny a väčšina mäsa obsahuje selen), ale dosť často sa pridáva ako doplnok.

Doplnky selénu sa pridávajú v mnohých formách, ale najčastejšie používané sú selenát sodný a selenit sodný, hlavne kvôli ich nízkym výrobným nákladom. Bohužiaľ, obe sú klasifikované Európskou úniou ako toxické chemikálie a v dostatočne vysokých koncentráciách môžu spôsobiť vážne poškodenie pľúc, obličiek, pečene a dokonca môžu byť smrteľné.

Samozrejme, dávky v krmivách pre domáce zvieratá sú údajne oveľa nižšie, aké by mohli spôsobiť problémy, ale existuje množstvom menej nebezpečných doplnkov s obsahom selénu (napríklad semenné kvasinky), preto si nemyslíme, že to  nestojí za to riziko.

Vezmite prosím na vedomie, že selenát sodný a selenit sodný sú oba minerálne doplnky, a preto môžu byť uvedené pod všeobecným pojmom „minerály“, alebo nemusia byť vôbec uvedené. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na výrobcu a žiadajte vysvetlenie.

[/et_pminerály/et_pb_column]

Celulóza

Celulóza je nestráviteľná časť mnohých rastlín. Jedná sa vlastne o vlákninu, ktorá podporuje trávenie, pretože ako nestráviteľná časť potravy zostáva v čreve a núti ho k pohybu (motilite). Tým sa natrávená potrava pohybuje smerom zo žalúdka a dvanástnika k hrubému črevu a konečníka a počas priechodu tenkým črevom sú uvoľnené živiny postupne vstrebávajú. Celulóza je prítomná vo všetkých rastlinných bunkách a čistá celulóza je čistý biely prášok, typickým predstavcelulózaistej celulózy je buničitá vata. Zdrojom, bohatým na celulózu (vlákninu) sú niektoré druhy zelenín, napr. repné orezky. Pri ťažkostiach s vyprázdňovaním je možné použiť krmivo s väčším obsahom vlákniny a tak prirodzenou cestou pomôcť psom, ktorí (rovnako ako ľudia) môžu trpieť zápchou. Na druhú stranu, nadmiera vlákniny v niektorých krmivách vedie k hnačkám. Preto krmivá s prevahou rastlinných zložiek (obilniny, zelenina, ovocie) nad živočíšnymi (mäsom, vnútornosťami atď) často spôsobujú hnačky a nadmieru objemnú stolicu. Čistá celulóza v práškovej forme je veľmi kontroverzná a odporúčame vyhnúť sa krmivám, ktoré ju obsahujú. Môže sa skrývať aj pod názvom vlákna celulózy, čistená celulóza atď.

Kremelina

Kremelina je nespevnená hornina, ktorá sa milióny rokov usadzovala na dne jazier a morí. Túto sypkú látku tvoria mikroskopické, kremičité schránky jednobunkových rias zvaných rozsievky – preto sa tiež môžete stretnúť s názvom rozsievková zemina. Okrem toho kremelina môže obsahovať aj íly, piesky, sopečný prach a ďalšie prírodné prímesi.

Ako pomletý prášok sa pridáva do niektorých krmív pre svoju schopnosť absorbovať plyny a keďže má drsný povrch, udáva sa, že môže pomôcť pri odstraňovaní zubného plaku.

Morské riasy

Morské riasy sú obľúbenou súčasťou krmív, ako zdroja minerálov, hlavne jódu, vápnika, železa a horčíka. Jód je veľmi dôležitý pre normálne fungovanie štítnej žľazy a je v tomto smere nenahraditeľný. Vďaka obsahovým látkam sú chaluhy prínosné aj pre imunitný systém.

 

Spirulina

Zelenomodrá sladkovodná riasa, menom spirulina je známa už stáročia. Obsahuje totiž bielkoviny, čiže slúži ako alternatíva k mäsu, no okrem nich aj množstvo minerálnych látok a vitamínov. Má prvitamínvinové účinky a pôsobí aj ako antioxidant. V psích krmivách s používa zriedka, čo je ale škoda.
Táto zelená riasa sa môže pochváliť najmä vysokým obsahom bielkovín, vďaka čomu je radená na popredné miesta medzi potravinami s ich najvyšším obsahom, pretože tvoria až 70% jej obsahu. Okrem toho je aj zdrojom mnohých minerálov, obsahuje veľa železa, ale napríklad aj kremík, vápnik, či horčík, cenných fytonutrientov (cenné výživné látky), ktoré neobsahuje nijaká iná zelená rastlina, obsahuje betakarotén, ktorý je omnoho účinnejší, ako betakarotén izolovaný v syntetických doplnkoch výživy,
neobsahuje celulózu, čo znamená, že je stráviteľná na 85 – 95 %, obsahuje chlorofyl, esenciálne a neesenciálne aminokyseliny, cenné enzýmy, množstvo vitamínov, napr. cenný vitamín B12, fykocyanín, ktorý čistí a detoxikuje organizmus, má výrazné antioxidačné, antikarcinogénne a protizápalové účinky, pomáha tvorbe kmeňových buniek a výrazne stimuluje imunitu.

 

Pivovarské kvasnice

Pivovarské kvasnice sú jedným z najlepších zdrojov vitamvitamínupiny B. Obsahujú vitamín B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), B5 (kyselina pantoténová), B6 (pyridoxín), B7 (biotín) a B9 (kyselina listová). Vitamíny skupiny B majú vplyv na celý rad systémov a funkcií organizmu: kožu, srsť, sliznice, oči, trávenie, pečeň, nervová pečeňústava. Kvasinky sú tiež vynikajúci zdroj bielkovín, tzv. „Kompletný proteín, čiže bielkovina“ – obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny (základné stavebné jednotky bielkovín) antioxidačními vlastnosťami, ktoré sú využívané výrobcami krmív.

 

Prírodná aróma

Termín pprírodná arómaebo prírodné látky, aromatické môže zahŕňať akúkoľvek zložku krmiva, ktorá nemá nutričnú hodnotu a slúži len k „navoňanie“ a „ochuteniu“ krmiva. Môže zahŕňať čokoľvek od mäsa, vedľajších produktov spracovanie mäsa po byliny. Môže tiež obsahovať hydrolyzát. U suchých krmív hydrolyzátsa väčšinou používa zmes čerstvého mäsa a olejov, ktorá sa nastrieka na hotové granule v záverečnej fáze výroby.
Ak si nie ste istí, obráťte sa priamo na výrobcu pre informácie, čo obsahuje termínprírodná aróma.

Prihlás sa k odberu

Prihásením k odberu bulletinu získaš okamžite informácie o novýh recenziách a príspevkoch.

Ďakujem, že ste sa prihlásil k odberu. Na dokončenie registrácie ešte musíte potvrdiť objednáku v maily, ktorý som vám práve poslal.