Svet sa za posledných 20 rokov zmenil viac, ako za 100 rokov predtým. Mnohé zo zmien zasiahli určité časti populácie, ako napríklad komunikačné technológie a IT, predovšetkým vekovú kategóriu 40(-), menej už 60(-) a ešte menej 60(+). No oblasť obchodu zasiahla každého. Kedy ste boli naposledy v lekárni, zelovoci,  železiarstve, kuchynke, galantérii a mnohých iných. Tieto obchodíky, kam som chodil ako chlapec už ani neexistujú. Jednoducho ideme do supermarketu a tam, pod jednou strechou kúpime všetko. Najmä veci každodennej spotreby. A takou komoditou je aj krmivo pre psy.

Reťazce super a hypermarketov majú v ponuke priemyselne vyrábané krmivá všetkého druhu. Veľké reťazce majú privátne značky, balia do vlastných obalov s jednoznačným označením názvu reťazca, s charakteristickým dizajnom. Zároveň, pre spestrenie, ponúkajú aj krmivá “renomovaných” značiek, ako Purina (Fiskies, Darling), Pedigree, Bono, Propesko a iné, ktoré nájdete občas aj na regáloch špecializovaných petshopoch, či v e-shopoch.

Ak sa bavíme o suchých krmivách – granuliach takmer všetky sú si dosť podobné. Ich hlavným a spájajúcim znakom sú veľké obsahy obilovín, popola, vedľajších produktov rastlinného pôvodu a veľmi málo živočíšnych bielkovín. Mnohé deklarujú až 20% obsah proteínov, no pri pozornom skúmaní zistíte, že z toho napríklad len 4% sú živočíšne. To je aj medzi bratmi 0.8%. Ak si spomenieme, čo som písal o trávení psa, tak môžeme vytušiť, že to pre nášho psíka nebude to pravé orechové. Také krmivo mohlo vidieť riadne mäso len vo vlaku, ak ho náhodou uložili do mraziaceho vozňa s mäsom. To isté sa dá povedať o tuku, kde deklarujú od 5% do 15%, nmäsoktiež ten tuk je takmer výlučne rastlinný.

Napriek tomu by som nerád úplne vylúčil z pozornosti majiteľa psíka tieto zdroje. Aj tu sa nájdu lepšie a horšie produkty, no ten svoj tieň neprekročí asi žiadne z týchto suchých krmív. Cena totiž nepustí. Ja sám som svojho času z pohodlnosti, ale hlavne v hlbokej nevedomosti kupoval svojmu prvému psovi granule z hypermarketu a dodnes ma to mrzí, lebo dnes som si vedomý, že som mu nedal celkom to, čo potreboval. Občas sa to prejavovalo aj na jeho zdravotných problémoch, aj keď priznávam, tých chýb som robil viac a úplne iných, ako nákup menej kvalitného krmiva. Síce som si pozorne čítal zloženie, sústredil som sa na množstvo proteínov a tukov. O aké proteíny šlo a aké tuky, to som už neskúmal. Preto apelujem na vás, aby ste sa tejto chyby vyvarovali.

Ak ste sa napriek tejto mojej skúsenosti rozhodli pre krmivo z hypermarketu, pokúste sa aspoň vybrať z tých značkovejších. Ja by som asi siahol po Friskies do Puriny, alebo výborne mi vychádza aj Propesko od českého výrobcu. Z toho čo som skúšal a študoval mi vyšlo, ako jedno z tých lepších (stále sme v hypermarkete!!!)

Ale je jeden sortiment, ktorý s kľudným svedomím nakupujem tu aj dnes. Sú to pamlsky, dentálne tyčinky a keksy pre psov. Najmä v kategórii pamlskov sa skutočne dá vybrať. Aj ceny sú “kvalitnejšie”, ale nájdete tu sušené mäso kuracie (Akinu kuracie prúžky – MASÍČKA, 96.3% kuracieho mäsa – kuracia šunka sa nechytá), kačice, hovädzie (Vitakraft Beef-Stick s 91% mäsom – lepšie, ako bežná šunka), dokonca bizóna a iné exkluzivity občas nájdete. Stojí to len pár centov, či EUR, ale je toho aj máličko. Napríklad spomínaný a mnou vyskúšaný Vitakraft je síce len asi za 70 centov, ale ho je 12g. Môj Cesar napríklad, okrem mäsových pamlskov, miluje granulky Frolic. Používam ich pri prechádzkach, pri výcviku, pri hre ako pamlsok, aj keď je uvádzaný, ako kompletné krmivo. V kapsičke na páse mám vždy tieto granulky, sú polomäkké, okrúhle s dierkou v strede a každé moje privolanie je sprevádzané siahnutím do kapsičky a pri príchode Cesar dostáva odmenu a pochvalu. Ak potrebujem Cesarovi podať niečo, čo štandardne nežerie a na čo sa až tak neteší, napríklad odčervovaciu tabletu, strčím ju do dierky v granulke, poprípade ju zalepím taveným syrom a bez problémov mám tabletku prehltnutú. V kapsičke mám aj keksy Pedigree Biscrok Originál. Pri skúmaní zloženia som zistil, že paradoxne v koksoch je takmer rovnaký obsah živočíšnych proteínov z mäsa, ako pri granuliach. Ale keksy odporúča výrobca len 1 – 4 sušienky denne podľa veľkosti plemena. Ja ich dávam Cesarovi, ako finálnu odmenu pri ukončovaní výcviku, resp. pri príchode domov z prechádzky. Cesar ich miluje.

Dentálne tyčinky sú tiež v bohatom zastúpení.  Prečo by sme mali psovi dávať dentálne tyčinky som písal v článku o dentálnej hygiene psieho chrupu. Na výber opäť máme od značkovejších, tradičných priemyselných výrobcov, až po lacnejšie, privátne varianty balené v obaloch supermarketu. Nenašiel som v nich veľké rozdiely. Tu som išiel cestou pokusov, čo môjmu psovi chutí a čo menej. Napríklad môjmu Cesarovi šmakuje všetko, tak vyberám podľa hmotnostnej kategórie a výhodnosti balenia. Ale napríklad môj brat má Talianskeho Segugia Ronyho, ten je vyberavý a chce len Pedigree a môj ovčiak Riky nechcel žiadnu tyčinku (vždy si ju vzal a zahrabal na horšie časy, ktoré neprišli). Rozhodne, ak je pes kŕmený prevažne granulami, mal by dostať aspoň jednu žuvaciu tyčinku denne, takú, aká mu chutí, aby ju zožuval. V supermarektoch, špecializovaných petshopoch, či e-shopoch je takmer identický sortiment. Vedie asi Pedigree s radou DENTAstix, tiež Friskies s DentalFresh a mnoho iných, menej známych výrobcov.

Konzervy a kapsičky. Tu máme na výber tiež množstvo značiek a neznačiek. A tiež sú aj veľmi kvalitné, napríklad Grand Super Prémium obsahuje až 95% mäsa. Pri konzervách je samozrejme veľký obsah vody, opak ako pri granulách. Ale aj tu treba sledovať, lebo ak je cez 80% vlhkosti, konzerva j́e menej mäsová, ako som o tom písal v článku o psích konzervách. Tak sa snažme aj z tohoto sortimentu vyberať radšej tie kvalitnejšie, ako už spomínanGrand Super Prémium, hoci nášmu psovi asi budú chutiť všetky, lebo sú ochutené, voňavé, šťavnaté. Veľmi podobné je to so salámami a klobáskami, vlhkosť okolo 70% a podiel mäsa nad 90% je v poriadku, inak je to napchaté sójou a inými rastlinnými “lepidlami”, čo psovi tak dobre nerobia. Ale zase, tak ako pri konzervách, psy to žerú veľkým šupom, napriek kvalite. Z tých lepších by som spomenul Barney s 80% obsahom mäsa, 70% vlhkosťou a Akinu s až 100% mäsom, čo korešponduje aj s vlhkosťou 64%.

Čo povedať na záver? Klasické extrudované krmivo – granule, by som ja už asi svojmu psovi nekupoval v supermarkete, lebo aj to najkvalitnejšie je dostatočne nekvalitné pre môj dobrý pocit. No ak niekoho psík prosperuje aj na takomto krmive, je vitálny, nemá žiadne ťažkosti, exkrementy sú správnej konzistencie a vždy rovnaké, pritom aj chovateľ má dobrý pocit, tak je všetko, ako má byť. Naproti tomu pamlsky, sušienky, niektoré konzervy, kapsičky, či dentálne tyčinky úplne v pohode a s kľudným svedomím budem nakupovať aj v supermarketoch. Často ich v týchto predajniach nájdete lacnejšie, ako v e-shope, či petshope.

 

…hlavne, aby sme sa im vedeli pozrieť do očí!

 

Pavel Gábor

Hodnotíte: podpriemerné, nedoporučujemHodnotíte: podpriemernéHodnotíte: priemernéHodnotíte: veľmi dobré, nadpriemerHodnotíte: superkvalitné, doporučujem (Zatiaľ žiadne hodnotenia)
Loading...

Prihlás sa k odberu

Prihásením k odberu bulletinu získaš okamžite informácie o novýh recenziách a príspevkoch.

Ďakujem, že ste sa prihlásil k odberu. Na dokončenie registrácie ešte musíte potvrdiť objednáku v maily, ktorý som vám práve poslal.