Na začiatku 50. rokov boli preukázané účinky niektorých umelých farbív, používaných v potravinárskom priemysle, na správanie detí. Zistilo sa, že hyperaktivita (tzv. Syndróm ADHD), čiže ľahká mozgová dysfunkcia (porucha pozornosti). Nie je dôvod sa domnievať, že psy budú reagovať inak.

Umelé farbivá, ktoré nepochádzajú z prírodných zdrojov, sú často ropnými produktami a pretrvávajú v organizme alebo v prírode aj niekoľko desaťročí. Organizmus sa ich nedokáže úplne zbaviť. To je alarmujúce. Žlť, tatrazin, oxid titaničitý a ďalšie sú v krmivách pre psy úplne zbytočná, pretože, ako vieme, psi nemajú rozvinuté farebné videnie a ide len o snahu výrobcov krmív prilákať pozornosť majiteľov zvierat, ktorí sa môžu domnievať, že farebná zmes granúl obsahuje prirodzene farebné zložky ako mrkva, mäso, špenát a ďalšie. Psovi je naozaj jedno, či sú granule hnedé, zelené alebmäsorvené. Orientuje sa čuchom a chuťou.

Odporúčame vyhnúť sa krmivám, kde výrobca neuvádza druh farbív, alebo uvedie len „farbivá“, „umelé farbivá“ alebo vyšpecifikuje tzv. Éčka bez bližšieho vysvetlenia. Niekedy tiež výrobca vysloveumelé farbivánie sú použité umelé farbvá ani chemické konzervanty.

Prihlás sa k odberu

Prihásením k odberu bulletinu získaš okamžite informácie o novýh recenziách a príspevkoch.

Ďakujem, že ste sa prihlásil k odberu. Na dokončenie registrácie ešte musíte potvrdiť objednáku v maily, ktorý som vám práve poslal.