Konzervačné zložky sú látky, pridané ku krmivu v štádiu výroby za účelom spomalenia znehodnocovnia krmiva. Môžu pochádzať z prírodných zdrojov, ako napr. Vitamín E (alfa tokoferol) alebo rozmarínový olej, alebo môžu byť syntetizované chemicky. Medzi najdôležitejšie konzervačné látky patria ankonzervačné látky úlohu spomaliť oxidačné procesy, ktoré spôsobujú oxidáciu, čiže žltnutie tukov. Pri nesprávnom skladovaní krmív je tento proces urýchlený a v krmive môže byť tuk potuchnutý aj napriek tomu, že neuplynul čas použiteľnosti.

Umelé konzervačné látky preukázali svoj nepriaznivý vplyv na organizmus. Napr. E324 (ethoxyquín, emulgátor) spôsobuje alergie, kožné problémy, poruchy správania, E320 a E321 (BHA a BHT), používané ako antioxidanty, stabilizátory a dochucovadlá majú karcinogénne účinky (vyvolávajú vznik rakovinového bujnenia), E202 (sorbát draselný) dráždi oči, kožu a dýchacie cesty.

Ak krmivo obsahuje umelé konzervanty, je výrobca vždy povinný to uviesť na obale. Bohužiaľ sa môžu skrývať pod zdanlivo nevinnými názvami, ako „konzervačné látky“, EU povolené konzervačné látky „,“ dofarbená „,“ aróma “ a podobne. Niekedy nemusí byť konzervant uvedený v zozname hlavných zložiek, ale až na konci zoznamu analytických zložiek.

Odporúčame vyberať krmivo, na ktorom je výslovne uvedené, že neobsahuje umelé konzervanty ani farbivá, prípadne je uvedené, že obsahuje len prírodné konzervačné látky.

[/simple_tooltip]

Prihlás sa k odberu

Prihásením k odberu bulletinu získaš okamžite informácie o novýh recenziách a príspevkoch.

Ďakujem, že ste sa prihlásil k odberu. Na dokončenie registrácie ešte musíte potvrdiť objednáku v maily, ktorý som vám práve poslal.