Som Pavel Gábor

a som psíčkár. Rozhodol som sa na tomto mieste ponúkať recenzie krmív pre psíčkárov, ktorý chcú vedieť, čím chovajú svojho psa. Hlavne, aby sme sa im mohli pozrieť do očí...

Vyber značku

Suroviny v krmivách

Abecedný zoznam používaných surovýn
Surovina
Borákový olej
Bravčové mäso
Brusnice
Byliny
Čakanka
Celulóza
Čerstvé mäso
Čerstvé ryby
Cesnak
Cícer
Diablov pazúr
Divina (zverina)
Drevené uhlie
Držky
EU povolené aditíva/antioxidanty
Extrakt z hroznových jadier
FOS
Fosforečnan vápenatý
Glukosamín
Hexametafosfát sodný (E452i HMP)
Ryža hnedá (nelúpaná,
celozrnná)
Hovädzie mäso
Hrášok
Hrachová múčka
Hracový proteín
Hydina
Hydinový tuk
Hydrolyzát
Hydrolyzované žičíšne bielkoviny
Chlorid draselný
Chondroitín
Jahňa
Kačica
Klinoptilolit
Kôrovce
Kostná múčka
Karagenan
Kráik
Kremelina
Kŕmna pšenica
Kukurica
Kukuričný glutén
Kurča
Kyselina fosforečná
L-karnitín
Ľanové semeno
Listová zelenina
Lucerna
Luteín a zeaxantín
Lyzín
Mäso a živočíšne deriváty
Mäsová múčka
Mäsový vývar
Metionín
Mladzivo (kolostrum)
Mlieko a mliečne výrobky
Morka
Morské riasy
MOS
Mrkva
MSM
Nešpecifikované živočíšne a rastlinné tuky
Nukleotidy
Obiloviny, cereálie
Orezky z cukrovej repy
Olivový olej
Oškvaky
Ovos
Paradajky
Pečeň
Pivovarská ryža
Pivovarské kvasnice
Prírodná aróma
Prírodné farbivá
Prírodné konzervačné látky
Propylénglykol
Proso
Pšenica
Pšeničné klíčky
Psyllium
Mrlík čílsky (Quinoa)
Rastlinná vláknina
Rastlinné bielkovinové extrakty
Rastlinný olej
Raž
Repkový olej
Rozmarín
Rybí olej
Rybia múčka
Ryby a rybie deriváty
Ryža biela (lúpaná)
Ryžové klíčky
Ryžové otruby
Ryžové otruby
Selenát sodný, Seleničitan sodný
Síran meďnatý
Sladké zemiaky
Slávka jedlá
Slnečnicový olej
Sója
Sójový olej
Soľ (Chlorid sodný, NaCl)
Špalda
Špaldová bielkovina
Špeciálne prísady
Spirulina
Tapioka
Taurín
Tokoferoly
Treonín
Tripolyfosforečnan sodný (E451)
Uhličitan vápenatý
Umelé farbivá
Umelé konzervačné látky
Vajcia
Vedľajšie produkty rastlinného pôvodu
Vitamíny a minerály (zmes)
Vlčí bôb
Yucca
Zelnina
Zelený čaj
Zelený jačmeň
Zelený ovos
Zemiaková bielkovina
Zemiakový škrob
Zemiaky
Žen-šen
Špecifikované živočíšne tuky a oleje

Proteín

Proteín je dôležitou súčasťou každej bunky v tele vášho psa a je nevyhnutný pre zdravý rast a regeneráciu. Koža aj svalové tkanivo obsahujú veľké množstvo bielkovín a sú tiež hlavnou zložkou vlasov a nechtov. U psov je bielkovina tiež dôležitým zdrojom energie.

 

Dietný proteín môže pochádzať z viacerých druhov a zdrojov. Najprirodzenejšou a najstráviteľnejšou formou pre psov je mäso a ryby. Psy sa vyvinuli na konzumäsou relatívne vysokého množstva mäsa a ich fyziológia sa prispôsobila na ľahké trávenie a využívanie živín, ktoré mäso obsahuje. To je dôvod, prečo odborníci na výživu vždy kladú taký dôraz na obsah mäsa v krmive.

 

Bohužiaľ, mäso je drahá zložka a mnohé nižšie triedy psích krmív znižujú náklady tým, že nahrádzajú mäso lacnejšími zdrojmi bielkovín, ako je sójová múčka, kukuričný glutén, zemiakový proteín, rastlinné bielkoviny a tak ďalej. Bielkoviny z inýchkukuričný gluténjov sú pre telo psa ťažšie stráviteľné a využiteľné, pritom je vyššia šanca spôsobiť diétnu intoleranciu.

 

Tradične väčšina suchých krmív pre dospelých psov obsahovala 20-30% bielkovín (asi 5-8% v mokrých potravinách) a mnohí majitelia psov a výrobcovia psích kmív naznačili, že konzumácia vyššieho množstva bielkovín môže byť škodlivá. Nedávno však nová vlna krmív s vysokým obsahom mäsa/vysokým obsahom proteínov ukázala, že pokiaľ pochádzajú z dobrých živočíšnych zdrojov, psi sú viac než schopní využiť aj vysokým obsah bielkovín. Rovnako ako u väčšiny vecí, pokiaľ ide o bielkoviny, kvalita je oveľa dôležitejšia ako množstvo.

Čo znamenajú rýchle symboly?

Naše „rýchle symboly“ sú určené na rýchlu a jednoduchú orientáciu, či môže byť krmivo vhodné pre vášho psa alebo nie. Každému krmivu sme dali päť symbolov, ktoré predstavujú 5 najčastejšie diskutovaných charakteristík týkajúcich sa psov – obsah mäsa, obsah obilnín, prísady, hypoalergénne zložky, a jasnosť označovania.


Vysoký obsah mäsa znamená, že krmivo obsahuje najmenej 30% mäsa na báze sušiny (po odstránení všetkej vody v krmive). Samozrejme, ak nie je uvedené percento mäsa, nemôže sa udeliť symbol vysoký obsah mäsa.


Bez obilia znamená, že krmivo neobsahuje žiadne obilniny vrátane pšenice, ryže, kukurice, jačmeňa a ovsa. Ak v krmive nie je jasne deklarovaná úplná absencia akýchkoľvek obilovín, symbol bez obila neuvádzame


Prírodný symbol uvádzame iba pri krmive, ktoré neobsahuje žiadne umelé konzervačné látky, antioxidanty, farbivá a arómy. symbol taktiež nkonzervačné látkypsa.sk/umele-konzervacne-latky“>umelé konzervačné látkyé obsahuje iné kontroverzné syntetické zložky, ako napríklad SHMP a STPP.


Ak má byť krmivo nazývané ako hypoalergénne, musí byť nízky predpoklad vzniku alergií pri jeho konzumácii. Tento symbol preto uvádzame len pri krmivách, ktoré neobsahuje prísady ako pšenica, kukurica, mliečne výrobky, sójové výrobky, umelé ppšenicaa iné zložky, ktoré veterinári často spájajú s potravinovýmimliečne výrobkynášanlivosťou u psov.


Aby sme uviedli symbol jasné označenie, krmivo musí mať jasne, jednoznačne a jednotlivo deklarovanú každú zložku a musí byť uvedený jasný údaj o percentuálnom obsahu mäsa. Akékoľvek nešpecifikované alebo neurčité zložky znamenajú, že symbol jasné označenie nie je uvedené.


Čo znamenajú hladiny živín pre môjho psa?

Na obale každého krmiva pre psov nájdete hladiny štyroch makroživín – bielkovín, tukov, vlákniny a popola. Pre niektorých majiteľov psov (pozri nižšie) môžu byť tieto hodnoty veľmi dôležité, takže pri každom hodnotení krmiva poskytujeme nutričné čísla, ktoré pomôžu pri porovnávaní rôznych potravín. Ciferníky ukazujú percentá výživných látok po odstránení vody, čo vám umožňuje priamo porovnať výživu suchých potravín s mokrými potravinami. Pridávam aj hodnotu sacharidov, pričom vychádzam z dostupných údajov výrobcu.

Otázkou je, či nutné venovať pozornosť úrovní živín? Možno vás prekvapím, ale pravdepodobne nie. Pokiaľ je váš pes v poriadku, má sa dobre a nemal žiadne zdravotné problémy v minulosti, je pravdepodobné, že hladinami makroživín vášho krmiva pre psov nebudete musieť zaťažovať vašu myseľ. Ak na druhej strane váš pes patrí do jednej z nižšie uvedených skupín, môže byť potrebné sledovať a zvažovať hladinu živín.

Psy s nadváhou: ak váš pes potrebuje schudnúť, skúste vyhľadať potravu s nižšou hladinou tukov a sacharidov.

Hladní psi: Pre veľmi „žravých“ psov môže dieta s vysokým obsahom vlákniny skutočne pomôcť spomalením trávenia a tým, že sa cíti dlhšie nasýtený, plný.

Vysoko výkonné psy: Najlepšie zdroje energie pre psa sú tuky a bielkoviny, takže ak váš pes vykonáva každodennú dôslednú aktivitu, môže mať prospech z potravy s nadpriemerným obsahom tukov a bielkovín.

Šteňatá: Šteniatka potrebujú dostatok bielkovín a tuku na udržanie zdravého rastu.

Zdravotné problémy: Mnoho zdravotných problémov môže byť zmiernených alebo dokonca vyliečených stravnými zmenami, takže ak váš pes trpí čímkoľvek, od svrbiacej kože po rakovinu, opýtajte sa svojho veterinára, aké úrovne makroživín by boli najlepšie.

Akonáhle máte predstavu o najlepšom nutričnom profile pre vášho psa, viete si na základe našich údajov vybrať najvhodnejšie krmivo pre svojho miláčika.

Naše hodnotenie krmiva

Hlavným poslaním KrmivaPrePsy.sk je pomôcť zorientovať sa pri výbere krmiva pre vášho psa. Preto, popri hodnoteniach a recenziách majiteľov psov, ktorí dané krmivo použili a majú s ním skúsenosti o ktoré sa podelia, uvádzame aj vlasné 5-stupňové hodnotenie krmiva.

 Vyhodntenie kvality krmiva s ohľadom na jeho zloženie.

Pritom vychádzame z hodnôt, uvádzaných výrobcom krmiva, presnosťou, jasnosťou a rozsahom deklarovaných surovýn, ako aj nutričných hodnôt.

Tu je niekoľko najdôležitejších zásad nášho ratingového programu:

Mäso: Mäso by malo byť vždy základným kameňom stravy pre psa a náš systém hodnotenia bol zodpovedajúcim spôsobom navrhnutý. Platí zásada, čím viac mäsa obsahuje jedlo, tým lepšie bude jeho skóre.

Sacharidy: Sacharidy sú hodnotené podľa ich nutričnej hodnoty (vrátane toho, ako ľahko ich stávia psy) a ich množstvo. Vysoko výživné sacharidy, ako je hnedá ryža a sladké zemiaky majú tendenciuryžare zvyšovať, zatiaľ čo viac problemhnedá ryžaaridsladké zemiaky a pšenica vždy znižujú hodnotenie. Príliš veľa karbidov sa považuje za nežiadúce plnivo pšenicaje raiting.

Zelenina, ovocie a bylinky: Vysoký obsah zeleniny, ovocia a bylín, ktoré sú mimoriadne prospešné pre psov, pridávajú body krmivu.

Kvalita prísad: Kvalita zložiek je samozrejme prvoradá. S vysoko kvalitnými zložkami, predovšetkým prirodzeného a prírodného pôvodu hodnotíme oveľa lepšie, ako sú rôzne formy spracovania druhoradých, menej kvalitných surovín, syntetických zlúčenín a derivátov alebo vedľajších produktov.

Naším cieľom je jednoducho poskytnúť nezaujatú úvahu o tom, aké zdravé a výživné bude pravdepodobne krmivo pre vášho psa. Toto hodnotenie je výlučne náš názor, nie je podložené dlhodobím skúšaním krmív a ich fyzickou analýzou. Ide o náš názor s ktorým sa rovnako môžete stotožniť, ako ho zvrhnúť. Našou snahou však je o objektívne a nestranné hodnotenia, čo si môžeme dovoliť, lebo sme nezávislý, nemáme väzby na žiadneho predajcu konkrétneho krmiva, či dokonca výrobcu.

Prihlás sa k odberu

Prihásením k odberu bulletinu získaš okamžite informácie o novýh recenziách a príspevkoch.

Ďakujem, že ste sa prihlásil k odberu. Na dokončenie registrácie ešte musíte potvrdiť objednáku v maily, ktorý som vám práve poslal.