Pavel Gábor a César

Moja cesta do svorky.

Môj príbeh

Moje meno je Pavel Gábor, narodil som sa a žijem v okresnom mestečku na juhu Slovenska, v Rimavskej Sobote. Pracujem v oblasti financií a finančného poradenstva, ale som vášnivý milovník psov. Mám vzťah ku všetkým živým tvorom, samozrejme na prvom mieste je človek. No v tesnom závese pes. Rád hovorím vtipný bonmot, teda aspoň mne sa zdá vtipný:

„Chceš lásku za peniaze? Kúp si psa!“

Ono je to vtip veľmi pravdivý, potvrdia mi to všetci, čo si už takúto lásku kúpili. Je pravá, úprimná, na nič sa nehrá, vždy dá najavo, čo cíti a hlavne, neklame, nepodvádza, neohovára a miluje.

Moja cesta ku psom nebola celkom jednoduchá. Vyrástol som ako mestské, „činžákové“ dieťa, dokonca ani starých rodičov som nemal na dedine. V detstve som mal len jednu negatívnu skúsenosť so psom, ktorý ma počas návštevy na vidieku pohrýzol a keďže nebol ani očkovaný, injekcie som si užíval ja. Dnes mi je jasné, že to nebola chyba psa, ale predovšetkým jeho pána, ktorý ho uviazal na reťaz, v neposlednom rade aj moja, lebo som sa s ním chcel naťahovať o cukríky, čo mi spadli priamo k jeho labkám.

Jedného dňa sa prisťahoval do susedstva pán, čo mal „vlčiaka“. Bol nádherný, dobre stavaný, navyše aj cvičený, lebo nový sused bol kynológ. Ja som rozumel „kinológ“ a že chodí do kina. Len som nechápal, čo s tým má ten pes, veď toho do kina nepustia. V každom prípade, vtedy som prvý krát zatúžil mať psa, nemeckého ovčiaka. Prezradím vám, že asi o štvrťstoročie  sa mi to splnilo a môj prvý vlastný pes bol nemecký ovčiak Riky.

 

Keď sme sa presťahovali z bytovky do domu a otec – poľovník kúpil waleského špringeršpaniela Azora. Bol krásny, ušľachtilý, lovecký pes, ale nebol to vysnívaný „vlčiak“. Aj tak som sa mu tešil. V nasledujúcich rokoch prešlo naším dvorom niekoľko psíkov, väčšinou jazvečíkov, každý mal inú povahu. Veľmi som si ich neužil, lebo som v tom čase študoval v Bratislave.

Po rokoch, keď som už aj ja mal vlastnú rodinu a dom, kúpil som si vysnívaného vlčiaka Rikyho. Bol úžasný, primerane poslušný, trošku viac ostrý, z policajného chovu. Žiaľ, po deviatich rokoch ochorel a museli sme ho uspať. V rodine zavládol obrovský smútok. Jediné šťastie bolo, že pár mesiacov predtým sme si zaobstarali šteniatko dobermanna, pomenovali sme ho César. Pomohol nám prekonať smútok a dnes je to môj najlepší a najúžasnejší kamarát. Moje dve dospelé deti ho milujú, aj moja žena ho zbožňuje, kupuje mu hračky, pamlsky, rozmaznáva ho. Je členom rodiny – svorky. Ale to pozná asi každý, kto má psa.

Ako každý chovateľ domácich miláčikov, riešim aj ja problém, čím nachovám štvornohého člena rodiny? Na trhu je obrovské množstvo krmív, ale kto sa v tom má vyznať? Navyše značiek a názorov na psiu potravu neustále pribúda. Supermarkety sú zaplavené množstvom „výhodných“ a hlavne „komplexných“ a „kompletných“ krmív. Aj v petshopoch je toho dosť. No a internetové obchody, či už špecializované, alebo všeobecné majú tiež neskutočnú ponuku. Navyše každý prehlasuje práve o tých svojich krmivách, že sú najlepšie, najkvalitnejšie, pre psa najvhodnejšie. Ak by som predával akýkoľvek tovar, napríklad hriankovače, asi by bolo divné, keby som do popisu napísal: „Tento hriankovač nie je schopný urobiť rovnomerne upraženú hrianku, navyše teplota tak kolíše, že niekedy dochádza k výpadku prúdu.“, alebo komplexné krmivo pre psa: „Toto krmivo je síce komplexné, ale často spôsobuje tráviace ťažkosti psov, lebo jeho zloženie nezodpovedá zdravej výžive psa. Môžu sa prejaviť aj rôzne kožné defekty.“ Ja som taký popis krmiva, ani žiadneho tovaru ešte nezažil. Preto som sa rozhodol uverejňovať na tomto webe recenzie krmív rôznych výrobcov. Chcem ponúknuť svoj názor, svoju skúsenosť, svoj pocit. Postupne budem uverejňovať všetky dostupné krmivá na Slovensku, poprípade v bratskom Česku. Samozrejme, že nebudem všetky krmivá skúšať na mojom Cesarovi, to by som mu nespravil a ak by som to tvrdil, klamal by som. To vie každý chovateľ, že to nie je možné. Preto sa sústredím na deklarované zloženia jednotlivých krmív, vstupné suroviny a ich možné pôsobenie na trávenie, zdavie a vitalitu psa. Budem vychádzať hlavne z faktu, že pes je predovšetkým mäsožravec. Zároveň to budem podávať v zrozumiteľnej reči a vždy poviem svoj názor a odporúčanie. Rád by som predstavil všetky druhy krmív, od suchých, cez konzervy, pamlsky, po barf. To, ako sa mi to bude dariť mi poviete vy, moji čitatelia, možno fanúšikovia.

Prajem vám veľa radosti zo svojich miláčikov. A hlavne, aby sme sa im vedeli pozrieť do očí!

Pavel Gábor